utorak, 22. studenoga 2016.

Kako se riješiti zanoktice?!


Zanoktica je upalni proces na korijenu nokta, a nastaje pucanjem uskog orožnjelog dijela kože koji pokriva korijen nokta. Zanoktice nastaju zbog toga što nokat raste mnogo brže nego kožica oko nokta, zbog čega dolazi do njezinog razvlačenja i pucanja te stvaranja ranica. Kožica oko nokta ubrzo natekne i jako se zacrveni, uz jake bolove popraćene pucanjem.
Ako se upala pravovremeno ne liječi, ona se širi pod sam nokat, što još više pojačava bolove. Osim toga, zanoktice se mogu inficirati, a tada nastaje gnojna upala koja može dovesti do gubitka nokta.
Vjerojatno ste se mnogo puta pitali čemu služi kožica oko nokta. A odgovor je jednostavan, kožica je tamo s razlogom, kao barijera i zaštita vašeg nokta. Kako biste zaštitili svoje nokte, preporučamo vam da pročitate nekoliko savjeta.

Ne režite kožicu oko nokta

Dermatolozi kažu kako ne postoji dobar razlog za rezanje i uklanjanje kožice oko nokta. Rezanje može otvoriti vrata infekcijama ili iritacijama. Ukoliko uklonite zanokticu, taj je prostor širom otvoren za razne bakterije.
Rezanje kožice također može dovesti do problema nokta kao i bijelih točkica ili linija. Ukoliko dobijete bakterijsku infekciju u tom području, ona može ugroziti rast tog nokta. Osim što je vrlo neugodno, može biti i estetski problem.

Gurajte kožicu

Ukoliko želite da vam nokti izgledaju ljepše, ne trebate nužno rezati kožicu, već ju lagano gurati proizvodima namijenjenim za to.
Neki ljudi, koji su rezali kožicu, redovito su se bojali kako se rast nje neće zaustaviti, već da će rasti i rasti, što njihovim rukama može dati ružan izgled. Stručnjaci kažu kako se to jednostavno neće dogoditi, jer rezanje zanoktica ne čini njihov rast bržim. Ništa što možete učiniti neće promijeniti stopu rasta. Zato stručnjaci kažu da je guranje kožice najpametniji potez.

Hidratiziranje

Iako kožica oko noktiju nije meka kao ostatak kože vaših ruku, ona je sastavljena prvenstveno od kože, tako da je bitno da je i ona hidratizirane. Dobra hidratantna krema za kožicu oko noktiju je jednako važna kao i za suhu kožu. Laganim masiranjem utrljajte svakodnevno kremu na kožicu oko noktiju.
Većina dermatologa će vam preporučiti teže hidratantne proizvode, kao što su masti ili kreme, za najbolje rezultate. Također, mnogi će preporučiti vazelin, kao jeftin način da se brinete za kožicu.
Masti su definitivno neprikladne za nanošenje tijekom dana, ali su idealne za noć. Losioni se mogu koristiti tijekom dana, jer ruke nisu masne.
Tretman vrućim voskom, koji postoji u salonima za njegu noktiju, još je jedan dobar način za hidratizaciju kožice.
Za što god da se odlučili, budite sigurni da vlažite ruke i kožicu oko noktiju redovito.

Izbjegavajte agresivne tretmane manikure


Mnogi ljudi posjete svog dermatologa kad se pojave crvene, bolne točke oko njihovih noktiju ili kada se pojavi infekcija kožice- zanoktica.
Ukoliko odlazite na manikure, napomenite svom manikeru kako želite da vam nježno odgurne kožicu i ništa više.

Klonite se sredstava koji isušuju kožu

Ruke, nokti i kožica oko njih mogu se isušiti od čestog pranja posuđa i od odstranjivača laka za nokte koji sadrži aceton. Dakle, stručnjaci preporučuju da nosite rukavice tijekom kućanskih poslova i da koristite odstranjivač laka za nokte bez acetona.

Ne stavljajte ruke u usta

Usta su prljavo područje, a slina je enzim koji razgrađuje kožu. Tako možete dobiti infekciju kožice. Dakle, ako imate naviku gristi nokte ili grickati kožicu oko noktiju, vrijeme je da prestanete.



Preuzeto sa: krenizdravo.rtl.hr

Nema komentara:

Objavi komentar