petak, 25. studenoga 2016.

Bradavice na stopalima - uzroci, simptomi i liječenje!

Bradavice na stopalima su tvrde, zrnate izrasline koje se obično pojavljuju na petama ili prednjem dijelu stopala, odnosno na područjima na kojima je najveći pritisak. Taj pritisak također može uzrokovati da bradavice rastu prema unutra stvarajući tako tvrdi, debeli sloj kože.

Bradavice na stopalima su uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV). Virus ulazi u tijelo kroz malene posjekotine ili druge slabe točke na tabanima.
Većina bradavica na stopalima nisu ozbiljni zdravstveni problemi te samim time niti ne zahtjevaju liječenje. Međutim, one mogu uzrokovati nelagodu i bol. Ako tretmani koji sami primjenjujete nisu učinkoviti, potrebno je posjetiti liječnika kako biste ih uklonili.

Uzroci bradavica na stopalima

Kao što je već rečeno, bradavice su uzrokovane infekcijom humanim papiloma virusom u vanjskom sloju kože na nogama.
Postoji više od 100 tipova HPV-a, ali samo nekoliko uzrokuje bradavice na stopalima. Druge vrste HPV-a uzrokuju bradavice na drugim područjima vaše kože ili sluznicama.
Imunološki sustav svake osobe reagira drugačije na HPV. Bradavice se ne razvijaju kod svake osobe koja dođe u kontakt s virusom. Čak i ljudi u istoj obitelji reagiraju na virus drugačije.
HPV sojevi koji uzrokuju bradavice na stopalima nisu vrlo zarazni, dakle virus se ne prenosi lako izravnim kontaktom s jedne osobe na drugu. Ali to uspijeva u toplim i vlažnim sredinama. Prema tome, lako je zaraziti se virusom na bazenima ili u svlačionicama. Kako se virus širi, tako je i pojava većeg broja bradavica moguća.
Virus pronalazi put najlakše na pukotinama u suhoj koži, posjekotinama ili ogrebotinama, te na mokroj, omekšaloj i krhkoj koži.

Simptomi bradavica na stopalima

Znakovi i simptomi bradavica na stopalima uključuju:
  • Male, mesnate lezije zrnatog rasta na dnu stopala
  • Tvrda, zadebljana koža (nalik na žulj) gdje je bradavica izrasla unutar kože
  • Crne točkice, nazivaju se sjemenkama bradavica, vrlo su male
  • Bol ili osjetljivost prilikom hodanja ili stajanja

Liječenje bradavica na stopalima

Većina bradavica na stopalima nestaje bez liječenja, iako to može potrajati godinu ili dvije. Ako su vaše bradavice bolne, a pritom se i šire, možete probati sa lijekovima koje možete dobiti bez recepta. Možda će vam trebati mnogo ponovljenih tretmana prije no što se bradavice povuku, ali isto tako se one mogu ponovno pojaviti.
Ako se ne uspijete sami riješiti bradavica, tada je potrebno posjetiti liječnika. Mnogo liječnika preporučuje lijekove sa salicilnom kiselinom, u obliku pilinga. Oni također mogu stimulirati sposobnost vašeg imunološkog sustava da se bori protiv bradavica.
Postoji i metoda zamrzavanja bradavica. Ona se obavlja u liječničkoj ordinaciji i uključuje primjenu tekućeg dušika na samoj bradavici, bilo u spreju ili vatom. Pri prvoj takvoj metodi, liječnik će vam vjerojatno umrtviti zahvaćeno područje kako bi se izbjegla bol. Neke studije pokazuju da je ovaj tretman učinkovitiji u kombinaciji s tretmanima salicilne kiseline.
Ako salicilna kiselina i terapija tekućim dušikom ne pokazuju rezultate liječnik vam može preporučiti primjenu ostalih, jačih i progresivnijih kiselina.
Nadalje, primjenjuje se i imunološka terapija. Ta terapija koristi lijekove kojima je cilj potaknuti vaš imunološki sustav da se bori protiv virusnih bradavica.
Postoje i manje operacije kojima se bradavice uklanjaju rezanjem. Ova metoda može biti izrazito bolna te uzrokuje ožiljke, tako da se rijetko koristi za uklanjanje bradavica na stopalima.



Izvor:krenizdravo.rtl.hr

Nema komentara:

Objavi komentar