srijeda, 30. studenoga 2016.

Šta jesti ako se želite udebljati?



Nije samo osobama s viškom kilograma teško postići željenu težinu. S tim se problemom često bore i oni koji bi se htjeli udebljati, ali ih prebrz metabolizam, genske predispozicije ili neki drugi razlozi u tome sprečavaju.
Da bismo se debljali zdravo, potreban nam je veći unos kalorija iz korisnih namirnica, najbolje konzumiranjem orašastih plodova nakon uobičajenih redovitih obroka, kojih bi u danu trebalo biti pet ili više.




Izvor:sensaklub.hr

Maska sa medom za uklanjanje ili ublažavanje ožiljaka

Renée Loux, američka blogerica koja se zalaže za njegu prirodnim pripravcima, vegansku prehranu i ekološko življenje, otkriva jednostavan recept za masku s medom koja ublažava ožiljke


Jedna žličica meda u kombinaciji s jednom žličicom kokosova ulja smanjuje vidljivost ožiljaka i pospješuje zacjeljenje i regeneraciju tkiva. Umasirajte pripravak kružnim pokretima, minutu-dvije, zatim prekrijte toplom gazom i pustite da stoji dok se ne ohladi. Ponavljajte svaki dan.












Izvor:sensaklub.hr

utorak, 29. studenoga 2016.

Vidac - biljka koja jača vid

Bogat eteričnim uljima, ali i ljekovitim supstancijama kao što je glikozid rinantin, vidac (Euphrasia officinalis) biljka je koja pomaže kod problema s vidom i očima...


Vidac pomaže kod konjunktivitisa, upale šarenice (iritis) i glaukoma, a ublažava i simptome peludne groznice, odnosno hunjavice. Djeluje protiv virusa i bakterija u oku, pa tako i kod ječmenca, ali i ublažava osjećaj suhoće u očima, kao i bol, probleme s očima koje uzrokuje dugotrajno sjedenje pred računalom. 

Od ove biljke, koja raste na livadama gotovo cijele Europe, oblozi za oči rade se od mlakog čaja.



Izvor: sensaklub.hr

ponedjeljak, 28. studenoga 2016.

Ruzmarin za koncentraciju i pamćenje

Osim što “rješava” probavne probleme i nadutost, glavobolju i iscrpljenost organizma, ruzmarin poboljšava mentalne sposobnosti…

Ruzmarin je biljka koju može uzgojiti svako. Potrebno joj je samo malo sunca i vlage da bi uspjela. Osim što ćete pri ruci uvijek imati začin, zdravstvene dobrobiti još su jedna nagrada ruzmarina!
Ruzmarin se već u antičkoj Grčkoj koristio kao sredstvo za poboljšavanje memorije, a kasnije stiže u Europu te postaje omiljeno sredstvo protiv vrtoglavice i iscrpljenosti.
Listovi ruzmarina upotrebljavaju se kako bi se iz njih izvukla brojna eterična ulja koja ubrzavaju cirkulaciju, a samim time i rad mozga. Ona će uz to ublažiti vrtoglavice, jačati koncentraciju te djelovati kao blagi analgetik za migrene.
Niz testova pokazao je da eterično ulje ružmarina jača memoriju za čak 75 posto!Testirani su ispitanici koji su prethodno bili izloženi mirisu ove biljke, kao i oni koji nisu. Grupa koja je mirisala eterično ulje biljke imala je od 60 do 75 posto bolje rezultate na testovima.
Ovo bi moglo pomoći onima koji zaboravljaju uzeti lijek ili onima koji zaboravljaju važne .



Izvor:narodnilijek.com

Porezali ste se? Kako da vam rane brže zarastu?

Gotovo da nema onoga ko se nije nekada posjekao ili opekao, bilo u djetinjstvu ili kao odrastao, ali to se većinom smatra lakšim povredama. Ukoliko se, međutim, ozbiljno povrijedite, to jest, jako se opečete ili obilno krvarite, trebalo bi da odmah pozovete svog liječnika. U većini slučajeva će manja povreda sasvim lijepo da zaraste sama od sebe, a postoje i brojni prirodni lijekovi koji i ublažavaju bol i ubrzavaju zacjeljivanje.


Za liječenje manjih opekotina ništa nije tako djelotvorno kao hladna voda ili, čak, led za ublažavanje osjećaja vreline i pečenja, tako tipičnog za ovu vrstu povreda. Ovaj domaći lijek istovremeno zaustavlja bol i sprečava pogoršavanje stanja opekotine, do čega inače često dolazi uslijed zapaljenja okolnog tkiva.

Ako ste se lakše posjekli, najbolje je da ranu nježno isperete blagim sapunom, i da potom povrijeđeno mjesto ne pomjerate dok krvarenje ne prestane. U nekim slučajevima, podizanje povrijeđenog mjesta (u odnosu na nivo srca) također može da preusmjeri krvotok u pravcu suprotnom od same rane, doprinoseći tako koagulaciji krvi (prestanku krvarenja, odnosno zgrušavanju krvi na površinskom dijelu rane). Ukoliko se krvarenje uporno ne zaustavlja, jednostavno nakratko pritisnite posjekotinu što je uglavnom dovoljno za prestanak krvarenja. Ako i dalje krvarite ili je krvarenje obilno, tada ipak pozovite liječnika. (Imajte na umu da se krvarenje malo teže zaustavlja i krv sporije zgrušava ako redovno uzimate aspirine ili neke druge lijekove za razrjeđivanje krvi). Dodaci o kojima će ovdje biti riječi također mogu da pomognu da se proces zacjeljivanja ubrza.

Blagotvorno ljekovito bilje

Aloja — Među više od šest stotina vrsta aloje, trenutno najpopularniji ljekoviti varijetet je aloja vera. Po svojoj delotvornosti u iscjeljivanju rana aloja je bila dobro poznata još u davnom četvrtom vijeku stare ere, a njena dobra svojstva veličao je Hipokrat, „otac” moderne medicine, u svojim djelima. Legenda kaže da je Kleopatra upotrebljavala gel od aloje, izdvojen direktno iz biljke, kako bi održala svoju kožu nježnom i gipkom. Mi smo ponovo otkrili aloju 1935. godine, kada je američki „Medicinski žurnal” objavio članak o slučaju žene čije su opekotine, izazvane rendgenskim zracima (x-zracima), bile uspješno liječene aloja gelom. Aloja vera sadrži brojna jedinjenja neophodna za zarastanje rana, uključujući tu i vitamine C i E, dva moćna antioksidanta i promjenljive količine bjelančevina (najmanje 22 aminokiseline), složene ugljene hidrate, glukozu, kao i još vitamina i minerala, što je sve od suštinskog značaja za rast novih ćelija.
Različitim ispitivanjima je dokumentirano da ova ljekovita biljka prodire u povrijeđeno tkivo, ublažava bolove, djeluje antiinflamatorno i povećava snabdijevanje krvlju povrijeđene oblasti. Aloja također pomaže u podsticanju rasta novih ćelija.
Neven — Nevenovo esencijalno ulje se primjenjuje lokalno, za smirivanje opekotina i brže zarastanje rana. Kreme od nevena prodaju se po svim trgovinama zdrave hrane.
Gavez — Ovu ljekovitu biljku su još drevni Grci i Rimljani upotrebljavali za iscjeljivanje rana. U sedamnaestom vijeku, engleski travar Nikolas Kalpeper je preporučivao korijen gaveza za liječenje povreda, bolnih ili ranjavih mjesta i polomljenih kostiju. Gavez sadrži alantoin, jedinjenje koje pospješuje rast novih ćelija. Alantoin je aktivni sastojak nekoliko krema koje mogu da se kupe bez recepta, u slobodnoj prodaji, kao i brojnih preparata za kožu koji se dobijaju na recept.
Ima nekih kontroverzi koje okružuju gavez, jer su neki istraživači otkrili da on sadrži karcinogene kemikalije, kao i neke koje oštećuju jetru i mada možda i nije preporučljivo uzimati ovu biljku interno (to jest, gutati preparate napravljene od ove biljke) dok ove sumnje ne budu bolje proučene, sasvim je bezbjedno i vrlo korisno primjenjivati je lokalno (spolja) na rane.
Bromelain – Bromelain je grupa enzima koji vare proteine. Ima ga u ananasu i također se dokazao kao sredstvo protiv upala koje ima moć da ubrza proces zacjeljivanja rana.



Izvor:narodnilijek.com

nedjelja, 27. studenoga 2016.

Bolovi u vratu - 6 razloga boli

Ukočenost i bol u vratu vrlo su česte tegobe, koje se javljaju u svakoj dobi. Mogu biti posljedica kontrakcije mišića, a otežavaju kretanje i stvaraju osjećaj neugodne ukočenosti!



Miogena ukočenost vrata

Posljedica prirođeno kraćeg mišića na bočnoj strani vrata. Uzrok može biti miositis, odnosno upala mišića u embrionalnom stadiju ili hematom do kojeg je došlo tijekom poroda. Često se resorbira sam od sebe bez posljedica, no ponekad ostane fibrozni ožiljak, uzrok skraćivanju mišića. Simptomi miogene ukočenosti vrata prepoznatljivi su na prvi pogled: vrat je iskrivljen, prisutna je bol, a pokreti su otežani. Bolest se dijagnosticira ultrazvučnom pretragom.

Liječenje
Liječi se kirurškim zahvatom, koji se sastoji od presijecanja skraćenog mišića, tako da on ponovo zadobije normalnu dužinu.

"Obična" ukočenost vrata

Riječ je o kontrakciji mišića, izazvanoj naglim pokretom, najčešće pogrešnim položajem prilikom spavanja, propuhom. Može biti povezan s artrozom ili hernijom. Javljaju se snažna bol
i otežano kretanje, a često i nepokretnost. Bol nastaje i nestaje iznenada.

Liječenje
Liječi se lijekovima protiv boli i protiv grčenja, a obično je dovoljno nekoliko dana. Ponekad može pomoći i masaža. Ne prođe li bol za tjedan dana, najbolje je da se javite specijalisti.

Artroza zatiljka

Artroza je degenerativna bolest hrskavice, kojom su obložene kosti u zglobovima, a može zahvatiti i vratne kralješke. Oštećenja hrskavice izazivaju promjene u radu zglobova, a time i smetnje pri kretanju. S razvojem bolesti, a na mjestima gdje je hrskavica oštećena, površine kostiju mogu doći u kontakt, a kako su ta mjesta bogata živcima, to izaziva snažnu bol. Bolest se javlja gotovo uvijek kod osoba iznad pedesete, no može se javiti i ranije. Često je posljedica distorzije vrata ili udarca. No, jedan od glavnih razloga sklonosti artrozi je nekretanje. Bol se osjeća prilikom kretanja. Ujutro, odmah nakon ustajanja je vrlo snažna, a tijekom dana slabi. Ostali simptomi su vrtoglavica, glavobolja i ukočenost vrata. Točna se dijagnoza može postaviti ultrazvučnom pretragom.

Liječenje

Najdjelotvornije liječenje je gimnastika (kružni pokreti vratom). U akutnoj fazi bolesti mogu se uzimati lijekovi protiv bolova i za opuštanje mišića. Postoje i lijekovi protivi artroze, koji djeluju na hrskavicu zglobova i pospješuju zaustavljanje bolesti.

Hernija diska

Do hernije dolazi kad se elastična i otporna struktura, koja djeluje poput "jastučića" između dva kralješka, deformira, pomakne s mjesta i pritišće korijene živaca, koji izlaze kralježničke moždine. Taj pritisak izaziva snažne bolove u vratu i rukama. 

Liječenje

Zasniva se na vježbama rehabilitacije, lijekovima proti upala, a u slučaju hernije zatiljka, može biti neophodna imobilizacija vrata posebnim krutim ortopedskim ovratnikom. U slučaju da bolovi nikako ne prestanu, potreban je kirurški zahvat.

Ciste na vratu

Ciste na vratu prisutne su već od rođenja, a posljedica su promjena u razvoju struktura u embrionalnom stadiju. Male vrećice mogu ostati prazne cijeli život ili prerasti u prave ciste, ispunjene tekućinom. Najčešće su smještene na bočnoj strani vrata. U slučaju da se upale, počinju stvarati probleme. Do upale može doći u bilo koje životno doba. Javljaju se otečenost i snažna bol, a dolazi i do stvaranja male rupice iz koje izlazi tekućina. Najveća opasnost je infekcija.

Liječenje

Upaljene ciste liječe se antibioticima, a problem se može definitivno riješiti samo kirurškim zahvatom.

Otečenost limfnih čvorova

Riječ je o akutnoj upali limfnih čvorova vrata, koja može biti posljedica smetnji u ždrijelu, ustima, uhu. Javljaju se jedan ili više otečenih čvorova na bočnoj strani vrata. Bol je ograničena, no ponekad snažna. Otečenost može potrajati mnogo dulje od bolesti koja ju je izazvala. Dijagnozu postavlja liječnik nakon pažljivog pregleda i palpacije bolnog dijela. 

Liječenje

Liječi se lijekovima protiv upala, a u ozbiljnijim slučajevima antibioticima.



Izvor:ordinacija.vecernji.hr

Namirnice koje su pune UGLJIKOHIDRATA za koje možda i niste znali!

Želite li smršati ili držati težinu pod kontrolom, ugljikohidrati su prvi na koje morate paziti u prehrani. Slatkiši, hljeb i tjestenina najpoznatiji su „domovi“ ovih neprijatelja vitke linije, ali postoje i popularne namirnice za koje vrlo vjerovatno niste znali da su krcate ugljikohidratima. One su zdrave i hranjive i nemojte ih u potpunosti izbjegavati, ali konzumirajte ih umjereno. 


1. Kesteni 


Trideset grama kestena broji oko 15 grama ugljikohidrata i manje od grama bjelančevina (ista količina kikirikija i badema ima oko šest grama, a oraha manje od četiri grama ugljikohidrata). S druge strane kesteni sadrže samo trećinu kalorija kao ista količina drugih popularnih orašastih plodova. 

2. Suhe smokve 


Nema sumnje da su smokve super hrana, pune su vlakana, a vrijedan su izvor i bakra, kalija, mangana i vitamina B. Ali kada je osušite smokva je također krcata ugljikohidratima. Pojedete li samo šest suhih smokvi unijeli ste više od trideset grama ugljikohidrata. Ipak, suhe smokve imaju i puno pozitivnih svojstava (ne sadrže masti i ne povisuju holesterol) te su odličan izbor za međuobrok van kuće jer ne trebaju stojati u frižideru – samo pazite na veličine porcije, prenosi Zadovoljna. 

3. Krekeri 


od raži Mnogi ih jedu umjesto hljeba i misle da ih mogu jesti u neograničenim količinama, ali to je zabluda. Trideset grama ražinih krekera sadrži oko 23 grama ugljikohidrata. Plus je taj što ti ugljikohidrati dolaze od cjelovitog zrnja zbog čega krekeri od raži imaju veliku hranjivu vrijednost. 

4. Keksi


 bez šećera Keksi koji ne sadrže šećer sadrže malo manju količinu ugljikohidrata od zašećerenih keksa – tri čokoladna keksa bez šećera sadrže oko 20 grama ugljikohidrata, a tri zašećerena keksa sadrže 28 grama ugljikohidrata. 

5. Konzervirani grah 


Grah je inače pun zdravih složenih ugljikohidrata i vlakana te proteina. No konzervirani grah u većini slučajeva sadrži puno dodanog šećera, oko 12 grama u pola šoljice, a ženama se preporučuje da ne unose više od 24 grama šećera dnevno. 

6. Sok od suhih šljiva 


Ostavite li suhe šljive natopljene u vodi preko noći dobit ćete sok koji obiluje vlaknima, sorbitolom, vitaminima C, K, B6 i B3, ali dva decilitra soka od suhih šljiva sadrži i 45 grama ugljikohidrata. Ipak, prirodan šećer u ovom soku zdraviji je od umjetnih zaslađivača koji se nalaze u mnogim sokovima. Pazite li na unos ugljikohidrata najbolji izbor bit će sok od narandže (dva decilitra sadrže oko 26 grama ugljikohidrata) ili sok od grejpa (23 grama).






Izvor:tuzlanski.ba

subota, 26. studenoga 2016.

Salmonela u prepeličijim jajima i domaćem mesu!


Ministarstvo poljoprivrede obavještava potrošače da je tijekom provođenja Plana monitoringa hrane životinjskog podrijetla u objektu za klanje peradi "Domaći pilići Antolković", (vlasnik Zlatko Antolković) uzorkovano svježe pileće meso gdje je nakon provedene laboratorijske pretrage utvrđeno da sadrži bakteriju Salmonella Infantis.

Opoziv proizvoda: Svježe pileće meso Antolković

Proizvod je sa LOT brojem 53482/2016 distribuiran na vlastito prodajno mjesto - mesnica "Domaći pilići Antolković" Tržnica Špansko, Zagreb i prodan je sa danom 07.11.2016. godine te se isti više ne nalazi na tržištu.

Opoziv proizvoda: Svježe meso peradi - pileća prsa Perutnina

Nadalje, u maloprodajnom objektu Mesnica Županja, Tržnica b.b., Županja, subjekta u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla Perutnina Ptuj-Pipo d.o.o. Čakovec, uzorkovano Svježe meso peradi - pileća prsa, gdje je nakon provedene laboratorijske pretrage utvrđeno da sadrži bakteriju Salmonella Infantis. Proizvod sa LOT brojem 161105 imao je rok trajanja do 12.11.2016. te se isti više ne nalazi na tržištu.

Povlačenje i opoziv proizvoda - Jaja od prepelica

Isto tako, na farmi prepelica Agro Line d.o.o., Šurani 1, Tinjan, u sklopu godišnje naredbe provedeno testiranje na bakteriju iz roda Salmonella spp. gdje je utvrđena prisutnost bakterije Salmonella serovar Typhimurium.
Jaja su pakirana u kutije sa po 12 pakiranja od kojih svako sadrži 12 komada jaja. Navedena farma stavila je proizvod - jaja od prepelica na tržište putem tvrtki Agro Line Distribucija d.o.o. Zagreb i Ovum d.o.o. Zagreb.
Budući navedene tvrtke u Zagrebu nemaju odobreni ili registrirani objekt za poslovanje s hranom, nije poznat put kojim je pošiljka fizički otpremana. Poznato je da su po jedna kutija s ukupno 144 komada prepeličjih jaja otpremljene u trgovine Billa u Opatiji i Puli, kao i da su iste u postupku povlačenja.
Prema informaciji zaprimljenoj od strane veterinarske inspekcije postoji osnovana sumnja na daljnju distribuciju unutar tržišta Republike Hrvatska te ovim putem obavještavamo potrošače i sve trgovačke lance da ukoliko imaju ovaj proizvod u svojim trgovinama da ga odmah povuku s tržišta i o tome žurno izvijeste HR RASFF (rasff-croatia@mps.hr).
Dodatni podaci o proizvodu:
  • Proizvođač: Agro Line d.o.o., Tinjan,
  • Stavlja na tržište: Agro Line Distribucija d.o.o. Svetice 42, Zagreb i Ovum d.o.o. Gradiščanska 34, Zagreb
  • Zemlja podrijetla: Hrvatska



Izvor:agroklub.com

petak, 25. studenoga 2016.

Bradavice na stopalima - uzroci, simptomi i liječenje!

Bradavice na stopalima su tvrde, zrnate izrasline koje se obično pojavljuju na petama ili prednjem dijelu stopala, odnosno na područjima na kojima je najveći pritisak. Taj pritisak također može uzrokovati da bradavice rastu prema unutra stvarajući tako tvrdi, debeli sloj kože.

Bradavice na stopalima su uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV). Virus ulazi u tijelo kroz malene posjekotine ili druge slabe točke na tabanima.
Većina bradavica na stopalima nisu ozbiljni zdravstveni problemi te samim time niti ne zahtjevaju liječenje. Međutim, one mogu uzrokovati nelagodu i bol. Ako tretmani koji sami primjenjujete nisu učinkoviti, potrebno je posjetiti liječnika kako biste ih uklonili.

Uzroci bradavica na stopalima

Kao što je već rečeno, bradavice su uzrokovane infekcijom humanim papiloma virusom u vanjskom sloju kože na nogama.
Postoji više od 100 tipova HPV-a, ali samo nekoliko uzrokuje bradavice na stopalima. Druge vrste HPV-a uzrokuju bradavice na drugim područjima vaše kože ili sluznicama.
Imunološki sustav svake osobe reagira drugačije na HPV. Bradavice se ne razvijaju kod svake osobe koja dođe u kontakt s virusom. Čak i ljudi u istoj obitelji reagiraju na virus drugačije.
HPV sojevi koji uzrokuju bradavice na stopalima nisu vrlo zarazni, dakle virus se ne prenosi lako izravnim kontaktom s jedne osobe na drugu. Ali to uspijeva u toplim i vlažnim sredinama. Prema tome, lako je zaraziti se virusom na bazenima ili u svlačionicama. Kako se virus širi, tako je i pojava većeg broja bradavica moguća.
Virus pronalazi put najlakše na pukotinama u suhoj koži, posjekotinama ili ogrebotinama, te na mokroj, omekšaloj i krhkoj koži.

Simptomi bradavica na stopalima

Znakovi i simptomi bradavica na stopalima uključuju:
  • Male, mesnate lezije zrnatog rasta na dnu stopala
  • Tvrda, zadebljana koža (nalik na žulj) gdje je bradavica izrasla unutar kože
  • Crne točkice, nazivaju se sjemenkama bradavica, vrlo su male
  • Bol ili osjetljivost prilikom hodanja ili stajanja

Liječenje bradavica na stopalima

Većina bradavica na stopalima nestaje bez liječenja, iako to može potrajati godinu ili dvije. Ako su vaše bradavice bolne, a pritom se i šire, možete probati sa lijekovima koje možete dobiti bez recepta. Možda će vam trebati mnogo ponovljenih tretmana prije no što se bradavice povuku, ali isto tako se one mogu ponovno pojaviti.
Ako se ne uspijete sami riješiti bradavica, tada je potrebno posjetiti liječnika. Mnogo liječnika preporučuje lijekove sa salicilnom kiselinom, u obliku pilinga. Oni također mogu stimulirati sposobnost vašeg imunološkog sustava da se bori protiv bradavica.
Postoji i metoda zamrzavanja bradavica. Ona se obavlja u liječničkoj ordinaciji i uključuje primjenu tekućeg dušika na samoj bradavici, bilo u spreju ili vatom. Pri prvoj takvoj metodi, liječnik će vam vjerojatno umrtviti zahvaćeno područje kako bi se izbjegla bol. Neke studije pokazuju da je ovaj tretman učinkovitiji u kombinaciji s tretmanima salicilne kiseline.
Ako salicilna kiselina i terapija tekućim dušikom ne pokazuju rezultate liječnik vam može preporučiti primjenu ostalih, jačih i progresivnijih kiselina.
Nadalje, primjenjuje se i imunološka terapija. Ta terapija koristi lijekove kojima je cilj potaknuti vaš imunološki sustav da se bori protiv virusnih bradavica.
Postoje i manje operacije kojima se bradavice uklanjaju rezanjem. Ova metoda može biti izrazito bolna te uzrokuje ožiljke, tako da se rijetko koristi za uklanjanje bradavica na stopalima.



Izvor:krenizdravo.rtl.hr

Hemoroidi - liječenje i prevencija

Hemoroidi obično nisu opasni po zdravlje, no mogu biti izrazito neugodni i bolni. Provjerite kako spriječiti i liječiti neugodne simptome hemoroida.

Hemoroidi su uobičajeno prisutne, ali otečene krvne žile. Javljaju se vrlo često i kod muškaraca i kod žena, a osobito kod trudnica i starijih osoba. Simptomi hemoroida su najčešće vrlo blagi, ili ih uopće nema, no u nekim slučajevima mogu biti vrlo neugodni i bolni.
Hemoroidi mogu biti vanjski, smješteni na analnom otvoru, ili unutarnji, koji se nalaze na početku analnog kanala. Ponekad mogu izbiti izvan anusa i biti vrlo bolni.
Liječenje hemoroida ovisi o njihovom stupnju. Kod blagih slučajeva hemoroida najčešće su dovoljne mjere samopomoći, dok teži slučajevi mogu zahtijevati liječničku intervenciju

Uzroci hemoroida

Hemoroide najčešće uzrokuje pojačani pritisak na vene u rektalnom području, do kojeg dolazi uslijed raznih čimbenika. Najčešći uzroci nastanka hemoroida su:
  • Naprezanje kod pokreta crijeva
  • Trudnoća
  • Dugotrajni zatvor ili proljev
  • Dugotrajno sjedenje
  • Pretilost
  • Analne infekcije
  • Genetski faktor
  • Starenje

Liječenje hemoroida

Simptomi hemoroida obično nisu intenzivni i povlače se u nekoliko dana. Ipak, ukoliko hemoroidi izazivaju nelagodu i bol, možete učiniti nekoliko stvari kako bi ih ublažili:
  • Jedite zdravo – jedna od najvažnijih stvari u prevenciji hemoroida je unos dovoljne količine vlakana. Svježe ili suho voće i povrće, mahunarke, integralni kruh, zobeno brašno i druge žitarice mogu pomoći u sprječavanju formiranja hemoroida i potpomažu dobru probavu. Izbjegavajte previše ljutu i začinjenu hranu.
  • Pijte puno tekućine – tekućina doprinosi dobroj probavi i pomaže da stolica ne bi bila previše teška, što smanjuje vjerojatnost od nastanka hemoroida. Voda je svakako najbolji izbor, kao i sokovi od voća i povrća, no u tom slučaju provjerite udio šećera. Sok od suhih šljiva može vam pomoći kod zatvora, a bilo koja tekućina će smanjiti pritisak prilikom pražnjenja, što sprječava naprezanje.
  • Držite se redovitog rasporeda prehrane – to ponekad može biti teško, ali kada uvedete redovitu prehranu, imat ćete stolicu u uobičajeno vrijeme, što će spriječiti zatvor i naprezanje prilikom pražnjenja, a tako i hemoroide.
  • Nemojte dizati teške predmete više nego što je potrebno – kada dižete predmete koji su preteški za vaše tijelo, naprežete svoje mišiće, ali također i tkivo i vene unutar rektuma, što nikako nije dobro za hemoroide.
  • Izbjegavajte dugotrajno sjedenje – dugotrajno sjedenje može stvoriti pritisak u rektalnom području te nije dobro za hemoroide, ali i općenito za zdravlje. Povremeno ustajanje i kretanje može pomoći spriječiti hemoroide i poboljšati cirkulaciju.
  • Držite svoju težinu pod kontrolom – dokazano je da pretili ljudi imaju veću tendenciju da razviju hemoroide, i to zbog dodatnog pritiska na rektalno područje. Smanjenjem tjelesne težine i uvođenjem vlakana u prehranu ne samo da ćete se osjećati bolje, već će vam to pomoći i kod hemoroida.
  • Redovito vježbajte – redovita tjelesna aktivnost će pomoći vašem tijelu da funkcionira onako kako bi trebalo te će pozitivno djelovati na vaš probavni sustav. Osim toga, redovito vježbanje pomoći će vam da smanjite tjelesnu težinu, a dokazano je i kako tjelesna aktivnost stimulira crijevnu funkciju te smanjuje vjerojatnost od proljeva i zatvora.
  • Potražite prirodne dodatke za probavu – ako uz hemoroide imate problema s probavom, možete uzeti u obzir uzimanje nekih prirodnih dodataka. Ako u vašem području postoji dućan zdrave prehrane, potražite savjet. Postoje mnogi prirodni dodaci koji pomažu kod probavnih smetnji.
  • Redovito idite na WC – ako osjetite potrebu da idete na WC, nikako nemojte čekati, jer to može stvoriti pritisak u rektalnom području.
  • Izbjegavajte naprezanje prilikom pražnjenja –  prirodni omekšivači stolice mogu pomoći, no izbjegavajte laksative jer mogu izazvati proljev i iritirati hemoroide te tako pogoršati situaciju.
  • Obrišite se oprezno – to je važno kako bi analno područje ostalo suho i čisto. Nakon pražnjenja, pažljivo obrišite, a potom osušite rektalno područje, no nikako nemojte grubo trljati ili iritirati rektalno tkivo, jer iritacije mogu izazvati hemoroide.
  • Olakšajte bol i otekline – malo pakiranje leda možete staviti na analne područje nekoliko minuta što može pomoći smanjiti bol i otekline. Hamamelis maramice mogu biti korisne jer su umirujuće i nemaju štetnih učinaka. Nastojite sjediti na jastuku, što pomaže u smanjenju oteklina postojećih hemoroida i sprječava nastanak novih. Korisno je kupanje u toploj kadi ili primjena sjedećih kupki nekoliko puta dnevno s čistom, toplom vodom
  • Prirodno liječenje hemoroida

    Postoje mnogobrojni prirodni lijekovi koji mogu biti od pomoći kod hemoroida. Neki od njih su se pokazali vrlo učinkovitima, a osobito tretman krumpirom:
    • Narendani krumpir potrebno je posuti maslinovim uljem te potom prstohvat tako pripremljenog krumpira uz pomoć gaze nasloniti na bolno područje. Oblog je potrebno držati cijelu noć.
    • Kod unutarnjih hemeroida potrebno je krumpir nasjeći na kolutove, a potom od jednog koluta napraviti štapić, nauljiti ga maslinovim uljem te gurnuti u anus i ostaviti preko noći. Krumpir će omekšati i tijekom pražnjenja izaći van.
  • Kreme i masti protiv hemoroida

    Kreme i masti za hemoroide mogu vam pomoći da smanjite otekline i bol kod postojećih hemoroida. Kreme i masti koje sadrže lokalni anestetik mogu privremeno ublažiti bol. No, kada je kod hemoroida prisutno krvarenje potrebno je koristiti blažu kremu, kako biste izbjegli nadraživanje.
    Kreme i čepići koji sadrže hidrokortizon također mogu biti od pomoći, ali ih nemojte koristiti duže od tjedan dana u komadu, jer mogu izazvati atrofiju kože.

    Gumi ligatura – podvezivanje hemoroida gumenom trakom

    Podvezivanje gumenom trakom je najčešći postupak za uklanjanje hemoroida od prvog do trećeg stupnja. Ovaj postupak izvodi se u ambulanti te nije potrebna anestezija ili čišćenje crijeva. Postupak traje otprilike jednu minutu. Gumene trake ili prstenovi postavljaju se oko vrha unutarnjeg hemoroida, čime se onemogućuje dotok krvi u hemoroid, koji će se smanjiti te naposljetku otpasti.

    Operacija hemoroida

    Operacija hemoroida se preporučuje samo kod težih slučajeva i kod hemoroida koji se nalaze u osjetljivoj zoni ispod nazubljene linije ili zahvaćaju kožu anusa (otprilike 10% hemoroida).
    Primjenjuju se različite tehnike operacija, no sve više se napuštaju klasične operacije, kod kojih oporavak u nekim slučajevima traje i do mjesec dana, a koriste se novi, manje invazivni postupci (poput operacije hemoroida THD metodom).

Izvor:krenizdravo.rtl.hr

četvrtak, 24. studenoga 2016.

Riješite se grlobolje! Prirodni recept protiv bolova u grlu!

Grlobolja može biti uzrokovana virusima, bakterijama, peludi, prašinom… Zajedničko svim uzrocima grlobolje je da se očituju na sluznici grla i mandulama (ako ih imamo). Evo što možete napraviti da bakterijama, virusima i alergijama koji vam rade probleme u grlu pokažete srednji prst.

Kako liječiti grlobolju?

Recepti koje ćemo vam predložiti mogu se podijeliti u tri grupe. Dodaci prehrani su prva grupa, neki od njih jačaju otpornost organizma dok neki djeluju kao antibiotici. U drugu skupinu spadaju savjeti vezani za higijenu grla, usta i nosa. Analgetici spadaju u treću skupinu, ne liječe vas, ali pomažu da vas manje boli.

Dodaci prehrani

Vitamin C

Nije velika novost da vitamin C jača imunitet pa time pomaže i kod grlobolje. Ono što dosta ljudi ne zna je količina vitamina C koju je poželjno unositi u organizam. Kod upala se preporučaju velike količine vitamina, oko 1 000 mg dnevno (inače je preporučena dnevna količina 100 mg). Budite na oprezu kod kupnje vitamina C. U trgovinama se prodaje šumeći vitamin C s pre malom koncentracijom, oko 100 mg po tableti. U ljekarnama je ponuda bolja, možete kupiti i šumeće tablete s količinama iznad 1000 mg po tableti. Svakako proučite sastav svih vitaminskih tableta koje uzimate kako biste znali na čemu ste.

Kalcij

Kalcij je dobar za kosti, to svi znaju. Da je dobar i protiv grlobolje, to je manje poznato.  Kalcij djeluje protuupalno, on jača otpornosti leukocita, a pozitivno djeluje i na propusnost kapilara.

Češnjak

Češnjak je najjači prirodni antibiotik koji nam je poznat i dostupan. Ako pojedete svakodnevno po jedan češanj smanjujete mogućnost bakterijskih upala. No, ponekad nije baš praktično jesti češnjak svaki dan iz razloga koji je preočit da bismo ga navodili. Ipak, kad vas uhvati grlobolja uzrokovana upalom vjerojatno vam je bitnije izliječiti ju nego paziti da lijepo mirišete. Kod upale grla prava doza češnjaka je 1 do 3 češnja dnevno.

Origano

Još jedan antiseptik/ antibiotik koji vam može pomoći kod upalom uzrokovane grlobolje.

Med

Med ublažava kašalj i smiruje sluznicu. Zato ga je dobro uzimati. Predlažemo s toplim čajem jer tijelu treba puno vode.

Propolis

Propolis ima izraženo antibiotsko djelovanje. Najefikasnije u borbi protiv grlobolje je da se propolis nanosi direktno na sluznicu grla. Sprej s propolisom može se nabaviti u ljekarni.

Kadulja

Kadulja je odličan lokalni antiseptik pa nas također može riješiti muka s grloboljom.

Higijena je pola zdravlja, kod grlobolje i više od pola!

Grlo, usna šupljina i nos mogu se ispirati i čistiti. To je poželjno jer na taj način umanjujemo koncentraciju bakterija i nečistoća.
Grlo se ispire tako da grgljamo slanu mlaku vodu. Sol ima svojstvo da na sebe privlači nečistoće.
Jezik je pogodno stanište za mnoge bakterije.


Analgetici

Upala grla ne liječi se momentalno i zato je dobro znati kako umanjiti bol kod grlobolje. Biljne pastile su vrlo efikasne i dostupne u svim ljekarnama. Čašica jakog alkoholnog pića pomaže jer djeluje protuupalno. Paracetamol ublažava bol. I med koji smo već naveli je blagotvoran.

Izvor: krenizdravo.com

Prirodno liječenje sinusitisa!

8 prirodnih metoda za liječenje i olakšavanje sinusitisa


Koliko ste puta posegnuli za “gotovim” lijekom kada vam je nos začepljen zbog prehlade ili alergije?
Mnogi traže brza i jednostavna prirodna rješenja za taj neugodan problem, ali u strci života ne nalaze vremena pronaći kvalitetne i provjerene metode. 
Zato smo mi za vas otkrili prirodna i djelotvorna sredstva pomoću kojih ćete s lakoćom pročistiti sinuse i nosnice.
Izaberite tople ili hladne obloge, inhalaciju, čajeve i druge metode s kojima ćete opet normalno disati. 

1. Topli ručnik

Topli ručnik može vam ublažiti glavobolju povezanu sa sinusitisom. 
Namočite ručnik u toplu vodu, dobro ga iscijedite i nakapajte na njega par kapi eukaliptusova i ulja metvice. 
Položite ručnik, dok je još topao, preko čela i nosa. 
Toplina će vam goditi, ovlažit će vam nosnice te olakšati bol i pritisak u sinusima. 
Isti postupak možete provesti i sa suhim ručnikom koji ste prethodno zagrijali na radijatoru (prije toga dobro očistite površinu na kojoj ćete zagrijati ručnik).   
Kad je zagrijan, nakapajte malo ulja eukliptisa i metvice pa ga stavite preko čela i nosa. 
Ako je ručnik prevruć, pričekajte da se malo ohladi. 

2. Hladni oblozi 

Dok su jednima draži topli oblozi, drugi se kunu u djelotvornost hladnih obloga. 
Isprobajte i ovu metodu. 
Uzmite iz zamrzivača zaleđeni grašak ili drugo povrće. 
Omotajte zaleđeno povrće u ručnik ili krpu te improvizirani oblog prislonite na čelo. Držite nekoliko minuta. 

3. Aromaterapijska inhalacija

Udisanje pare obogaćene odabranim eteričnim uljima uvelike će vam pomoći pri otvaranju sinusa. 
Eterična ulja posjeduju prirodne sastojke koji pomažu pri pročišćavanju nosnica. 
Imaju i antibakterijska i antivirusna svojstva, koja ubrzavaju oporavak od infekcije.
Tijekom inhalacije molekule eteričnih ulja prodrijet će vam kroz nosnice do sinusa, rastvoriti sluz i olakšati njeno izlučivanje. 
Postupak: 
  1. Zagrijte 2-4 dl vode do vrenja.  
  2. U vruću vodu ukapajte 3-4 kapi eteričnih ulja (nemojte stavljati više ulja, da vam para ne bude "preoštra").
Ulja s najjačim dekongestivnim svojstvima (sprječavaju nakupljanje sluzi) su eukliptis, metvica, kadulja i čajevac.
Možete primijeniti samu metvicu ili bilo koju kombinaciju navedenih ulja. 
Nagnite se nad posudom, prekrijte glavu ručnikom i udišite paru. 
Tijekom cijelog postupka pazite na temperaturu vode – para vas ne smije peći tijekom inhalacije.  
Ako je voda prevruća, sačekajte. 
Držite oči zatvorene i dišite isključivo kroz nos. 
Ako vam pare prejako nadražuju nosnice, povremeno podignite ručnik i udahnite svježeg zraka pa se vratite inhalaciji. 

4. Čajna inhalacija

Budite kreativni pa skuhajte čaj od đumbira,metvice, kadulje ili kamilice. Možete skuhati i smjesu čajeva. 
Nakon što zakipi, u tekućinu ukapajte tri do pet kapi eteričnih ulja. 
Ovaj čaj nije za piće, nego ga iskoristite za inhalaciju. 
Kombinacija ljekovitih biljaka i eteričnih ulja djelotvorno je prirodno sredstvo u otvaranju dišnih puteva. 

5. Đumbirov čaj

Imate li začepljen nos, može vam pomoći već i samo ispijanje čajeva.  
Preporučujemo vam čaj od đumbira. 
Odličan je za oslobađanje začepljenog nosa i sinusa te za ublažavanje glavobolje povezane s upalom sinusa.
Za đumbirovu ljekovitost zaslužan je aktivan sastojak gingerol. 
Ljut okus ovog čaja ugrijat će nosnice i sinuse te potaknuti razrjeđivanje i izlučivanje sluzi. 
Priprema: 
Isjeckajte korijen svježeg đumbira, zagrijte vodu i skinite kotlić s vatre prije vrenja. 
Ubacite po 1 žlicu naribanog korijena đumbira na 2 dl vode. 
Pustite da odstoji 10 do 15 minuta. Pijte tijekom dana. 
Svježi đumbir toliko je bogat aktivnim tvarima da iste sastojke možete iskoristiti dva-tri puta za pripremu čaja. 
Samo ih prelijte s još vode, zagrijte, pustite da odstoje desetak minuta i popijte. 

6. Topli napitci

U borbi protiv začepljenog nosa pomažu i drugi čajevi te općenito topli napitci. 
Poslužite se čajem od metvice, kamilice, kadulje ili zelenog čaja, a dobro će vam doći i topla domaća juha. 
U jednom istraživanju pripadnici skupine koji su pili tople čajeve izjavili su da se osjećaju bolje od članova skupine kojoj su davana mlaka pića. 
Stručnjaci pretpostavljaju da je osjećaju olakšanja doprinio okus toplog čaja i pročišćavanje grla od bakterija i virusa, što je ubrzalo oporavak.

7. Češnjak

Ako ste prehlađeni, otkrijte blagodati još jedne ljute namirnice. 
Češnjak ima antibakterijska i protugljivična svojstva koja ga čine korisnim kod brojnih bolesti, a izvrstan je i kao preventiva. 
Budite odvažni i jedite dnevno jedan do dva režnja, s integralnim kruhom. 
Grickajte ga polako i u svakom zalogaju pomiješajte češnjak i kruh.
Izazvat će suze, a s njima i potaknuti izlučivanje sluzi iz sinusa. 
Ako vam je teško podnijeti ljuti okus češnjaka, posegnite za dodacima prehrani s alicinom, aktivnom tvari u češnjaku. 
Preporučena doza je 600 do 1200 mg ekstrakta češnjaka dnevno. Najbolje je podijeliti ga u dvije doze.
Istraživanja su pokazala da su dobrovoljci koji su uzimali češnjak kroz 12 tjedana tijekom sezone imali nižu stopu prehlade nego oni koji ga nisu uzimali. 
  

8. Ispiranje slanom vodom

Nabavite neti posudicu, poznatu i pod engleskim nazivima neti pot i rhino horn (nosorogov rog). 
To je plastična ili metalna posudica nalik na mali čajnik ili Aladinovu svjetiljku. 
Ulijte toplu vodu do vrha posudice i uspite u nju žličicu morske soli (izvrsna je organska himalajska, sitno mljevena sol). 
Umetnite grlić posudice u nosnicu i pustite da voda uđe kroz nju i istječe kroz drugu nosnicu u umivaonik.
Kad ste potrošili približno pola količine vode, umetnite grlić u drugu nosnicu i ponovite postupak. 
Činite ovo triput dnevno - ujutro, popodne i navečer.
Topla slana voda pročistit će nosnice i sinuse, oslobađajući ih od sluzi, bakterija i nečistoće.
Vodite računa da voda ne bude prevruća, jer će u protivnom  naštetiti sluznici. 

Izvor: alternativa-za-vas.com