Raste posvuda na putevima, livadama, ugaru, jarcima, proplancima, poljima i povrtnjacima, Ova dragocjena ljekovita biljka općenito se smatra dosadnim korovom, Tek što bilo gdje istresemo zemlju na gomilu, naročito pri gradnji kuće - već gotovo preko noći niče rusomača. U narodu je još poznata pod imenima: pastirska torbica, torbičica, kesica, šuriin, česiika , goromuk, kokošica, gusamača, tarčužak, parčuška, skrižanj, hoću - neću, siročica, kobulica. Nepravilno nazupčani listovi tvore rozetu - sličnu onoj u maslačka. Stabljika naraste do 40 cm visine.
Vrijeme cvjetanja: od ožujka do studenoga, sićušni, prljavobijeli cvjetovi tvore cvat koji se produlji u izduženi grozd; na tankim peteljkama vise tada male srcolike komušice, koje su na opip poput kože. Osobitu sklonost za ove srcolike komušice pokazuju kokoši. Čim se snijeg počne topiti i tlo se prestane mrznuti, evo rusomače, svježe i zelene, dvije do tri šalice čaja od rusomače dnevno pomažu s velikim uspjehom kod svih vrsta krvarenja, kao primjerice kod krvarenja iz nosa, želuca, crijeva i neredovite menstruacije.
Oparak od rusomače daje upravo začuđujuće rezultate u rana, u kojih se krvarenje ne može zaustaviti. Kod jakih menstruacijskih krvarenja valja piti dnevno dvije šalice oparenog čaja (na jednu šalicu uzme se puna čajna žličica rusomače) osam do deset dana prije menstruacije. Taj čaj koristimo i za reguliranje menstruacije u pubertetu. U doba klimakterija svaka bi žena trebala piti dnevno dvije šalice čaja kroz četiri tjedna, zatim napraviti pauzu od tri tjedna i tada ciklus ponoviti. Kod hemoroida koji krvare primjenjujemo lagani klistir, sjedeće kupke ili pranje s mlakim oparkom rusomače. Majke, kojima u dojenju nabreknu dojke, neka svježu rusomaču omekšaju nad parom u situ, zaviju ju u dvije marame i još toplu stave na dojke. Kod krvarenja iz bubrega najtoplije preporučujem dnevno dvije šalice čaja pripravljenog od mješavine rusomače i poljske preslice u jednakim omjerima. Naša je rusomača - slično bijeloj imeli - ljekovita biljka za reguliranje krvnoga tlaka i može se preporučiti kako kod visokoga tako i kod niskoga krvnog tlaka. Suprotno bijeloj imeli, koju ostavimo u hladnoj vodi tijekom noći , ovaj čaj pripravljamo kao oparak. Pijemo dvije šalice dnevno dok se krvni tlak ne normalizira, zatim prestanemo. Isto tako dobro ljekovito djelovanje kao bijela imela ima rusomača kod menstruacije. I u tom slučaju čaj pijemo samo određeno vrijeme. Kod svih vanjskih mišićnih oboljenja ta je dragocjena ljekovita biljka posebno važan pomoćnik. Kada kod atrofije udova i mišića ništa više ne pomaže, u činimo sljedeće: sitno nasjeckanu rusomaču ostavimo u žitnoj rakiji deset dana na suncu ili uz neki drugi izvor topline. S time se valja masirati dnevno nekoliko puta, usto piti četiri šalice čaja od vrkute. Pijenje četiri šalice čaja od vrkute i masiranje s tinkturom rusomače pomaže i kod spuštene maternice. (Masiranje u ovom slučaju valja početi od medice i nastaviti preko trbuha.) Posebno naglašavam da tinktura mora biti spravljena od svježe rusomače. Kod tako teških oboljenja mišića pomaže brzo i sigurno samo svježe bilje!
NAČINI UPORABE
Priprema čaja: Uzmemo punu čajnu žličicu na 1/4 litre vode, oparimo. pustimo da kratko odstoji.
Oblog od bilja omekšanoga na pari: Dvije pune šake rusomače, ako je moguće svježe, stavimo u cjediljku i držimo na pari. Omekšanu biljku stavimo u krpu i položimo na oboljelo mjesto.
Tinktura od rusomače: Svježe bilje, listove, stabljike zajedno s cvjetovima i srcolikim komušicama sitno narežemo i rastresito napunimo bocu do grla, prelijemo sa 38 - 40 % žitnom ili voćnom rakijom (bilje mora biti pokriveno), ostavimo da stoji 14 dana na suncu ili na toplom mjestu.
Izvor teksta: Maria Treben "Zdravlje iz Božje ljekarne"
Nema komentara:
Objavi komentar