Češnjak je nekada bio zaštitno sredstvo protiv “zlih duhova” i drugih “nevidljivih opasnih sila”. Danas je priznat kao jedan od najboljih prirodnih antibiotika, preventivno sredstvo i čaroban lijek za sve. Jedina negativna nuspojava je njegov karakterističan i prodoran miris, a koji se može izbjeći ako se istodobno sa češnjakom jede crveno zelje ili svježi peršun.
Češnjak ili bijeli luk (Allium sativum) je začinska biljka iz roda lukova, a ima karakterističan i prodoran miris koji potječe od alicina, mirisnog sastojka koji djeluje kao antibiotik. Priča o češnjaku i njegovim ljekovitim svojstvima započela je oko 1500 godina prije Krista. Već tada jedan egipatski medicinski papirus navodi recepte s češnjakom protiv 22 zdravstvene poteškoće kao što su glavobolja, grlobolja i fizička slabost. Starorimski pisac Plinije u svojoj knjizi navodi više od 60 bolesti koje se mogu liječiti češnjakom, kao npr. želučane i crijevne tegobe, čir na želucu, astma, reuma, hemoroidi, tumori i sušica.
Na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, mast i oblozi od češnjaka bili su “omiljeno sredstvo” protiv tuberkuloze. U Prvom svjetskom ratu češnjak se koristio za liječenje tifusa i dizenterije, a u Drugom svjetskom ratu britanski su liječnici njime uspješno liječili gnojne i zatrovane rane pa čak i gangrene.
Danas o češnjaku postoje mnogobrojni znanstveni dokumenti, a istraživanja su pokazala da češnjak sadrži više od 100 aktivnih tvari kao i mnoge tvari koje znanost još uvijek nije sasvim istražila. Jedno je ipak sigurno: češnjak sadrži moćne spojeve koji, čini se, usporavaju srčana i krvožilna oboljenja, štite od srčane i moždane kapi, smanjuju rizik od raka te zaustavljaju širok spektar infekcija.
Nikada nije kasno početi uzimati češnjak kao preventivno ili ljekovito sredstva. Da bi ubijao bakterije, jačao imunitet pa čak i štitio od raka, najbolje je uzimati sirovi češnjak. Kuhani češnjak također ima ljekovito djelovanje, ali sirovi je mnogo djelotvorniji. Ljekovito djelovanje češnjaka potvrdila su mnogobrojna znanstvena istraživanja, u kojima je dnevni unos češnjaka u prahu iznosio 900 mg. Upravo zbog toga se preporuča svakodnevno uzimanje 2-3 češnja češnjaka. Ako se češnjak koristi kao začin jelima, jelima ga treba dodavati pred sam kraj kuhanja jer na taj način ostaje sačuvana većina njegovih ljekovitih tvari.
Antikancerogeno djelovanje češnjaka
Češnjak sprječava nastanak slobodnih radikala koji su uglavnom uzrok kancerogene degeneracije stanica. Premda se tijekom nekih znanstvenih istraživanja češnjak pokazao kao sredstvo koje djelotvorno uništava stanice tumora, ta metoda je još uvijek u fazi istraživanja.
Tinktura od češnjaka
Potrebni sastojci:
- 1 glavica češnjaka
- 1 dl 70%-tnog alkohola
- 2 žlice šećera / 2,5 dl vode
Priprema i upotreba:
Češnjak očistiti, zgnječiti i preliti alkoholom. Nakon što zatvoreno odstoji 8 dana, alkohol procijediti a češnjak dobro protisnuti. U tekućinu dodati dvostruku količinu šećernog sirupa, tinkturu uliti u bocu, zatvoriti i dobro protresti. Uzimati 3 puta na dan po 1 čajnu žličicu tinkture, prije jela.
Preuzeto sa:ljekovite-biljke.hr
Preuzeto sa:ljekovite-biljke.hr
Nema komentara:
Objavi komentar