četvrtak, 29. prosinca 2016.

3 velike greške kod kupovine pjenušca za Novu godinu

Kakav bi to bio doček Nove godine bez čaše pjenušavog vina? Oni koji preferiraju šampanjce, odnosno pjenušce iz francuske pokrajine Champagne, odlučuju se za dobro poznate robne marke poput Dom Perignona, Piper Heidsiecka i Veuve Clicquota. Svi ostali snalaze se s ponudom kako znaju i umiju..


1. Povodimo se za cijenom 
Visoka cijena nije jamac kvalitete pojedinog pjenušca. Izdvojiti nekoliko stotina kuna za bocu ne znači kupiti i najbolji mogući proizvod. O kvaliteti pjenušavog vina ovise mnogi faktori – od same berbe grožđa, do načina na koji je trgovac pohranio bocu. 

S druge strane, potrošiti tridesetak kuna na pjenušac i očekivati urnebesni vinski užitak - također je pretjerano. S obzirom na proces proizvodnje pjenušca, koji uključuje dvostruko vrenje tekućine, prema nekim enološkim procjenama kvalitetnu bocu pjenušaca ne možete dobiti ispod 50 kuna. 

2. Ne gledamo kako su boce pohranjene 
Prašnjava boca u supermarketu obično je znak da stoji na polici već neko vrijeme. Što boca dulje stoji izložena jakoj svjetlosti, veće su šanse da je izgubila na svojoj prvotnoj kvaliteti.



Neotvorene boce pjenušavog vina trebale bi se čuvati u ležećem položaju na tamnim i hladnim mjestima, kako bi tekućina neprestano bila u kontaktu s plutenim čepom i tako spriječile njegovo sužavanje te isparavanje tekućine.

3. Kupujemo za nekoliko godina unaprijed 
Šampanjci i pjenušci koji se prodaju u supermarketima obično su spremni za trenutnu konzumaciju i ne 'podnose' dugotrajno odležavanje. Umjesto gomilanja boca koje ste zgrabili na akciji, bolje bi bilo kupiti samo onoliko pjenušaca koliko planirate popiti u najluđoj noći, odnosno u blagdansko vrijeme.

I dalje ne znate što biste kupili za najluđu noć u godini? Ovisno o svojim preferencijama i financijskim mogućnostima savjet potražite od profesionalaca u specijaliziranim trgovinama i podrumima. Tko pita, ne skita...

Izvor: punkufer.dnevnik.hr

utorak, 27. prosinca 2016.

Kako jesti zdravo tokom zime?!

Zimi, treba nam više energije da nas grije i zaštitne sastojke kako bi očuvao naš imunitet. Saznajte što i kako jesti da se prebrodi zima.

Kako jesti

Vaš zimski jelovnik bi trebao biti dobro promišljen . Dobro je imati na umu da umjesto više kalorija , trebamo više vitamina, mikroelemenata , makro elemenata , složenih ugljikohidrata i proteina . Jako je važno jesti redovno obroke . Najbolje je imati pet obroka dnevno , tri glavna i dva međuobroka s 3 – satnom – pauzom između njih . To će omogućiti našim tijelima da očuvaju toplotnu ravnotežu.

Šta jesti?

Dobro je znati koje namirnice treba jesti i koliko često , kako bi se naše tijelo osiguralo sa svim potrebnim hranjivim tvarima.
  • Voće i povrće – osiguravaju potrebne vitamine i minerale , koji povećavaju naš imunitet . Zapamtite vaše pet puta dnevno- povrće pravilo . Uključite paradajz, paprikua , brokule, prokulice , mrkvu, krastavce, južno voće i jabuke u svojim obrocima . Najbolje da ih se koristi sirove , ali takođe mogu biti na pari . Koristite smrznuto povrće. Nemojte zaboraviti bijeli luk, jer ima antibakterijska svojstva i jača imunitet.
  • Riba – pogotovo riba iz slane vode (skuša , tuna, losos) su vrijedan izvor potrebnih aminokiselina iz omega – 3 grupe . Oni pomažu tijelesnu zaštitu protiv bakterija.
  • Meso i mliječni proizvodi – pružaju našim tijela potrebne proteine . Jedite kvalitetno , nemasno meso i salame, koji nam pomažu proizvesti više naše vlastite toplote u hladnoj zimi. Istovremeno , mliječni proizvodi – mlijeko, nemasni sira i jaja – pozitivno utječu na metabolizam , koji teži da se uspori tokom zime , i daje našim tijelima vitamin D , tako neophodan kada nema toliko sunca . Proteini trebaju biti uklopljeni u tri glavna obroka tokom dana.
  • Složeni ugljikohidrati – trebamo izvući 50 % naše energije iz njih tokom zime . Ugljikohidrati su siti i oni su dobar izvor energije , pružaju vlakna i stimuliraju proizvodnju serotonina koji je antidepresant . Složeni ugljikohidrati se uglavnom nalaze u integralnom hljebu , smeđoj riži i ječmu . Oni bi trebali biti uključeni u dva obroka tokom dana.
  • Jednostavni ugljikohidrati – uglavnom se nalaze u slatkišima . Oni brzo zadovolje glad , ali nažalost debljaju , svi osim meda . Med ima veliki utjecaj na naš imunitet i pojačava naše raspoloženje . Ako nema brojač indicije da jede med ,odrasla osoba treba imati jednu žličicudnevno . Možete uzimati med u čaju s limunom , ali ne može biti previše vruć , jer med gubi svoja svojstva na temperaturama višim od 40 ° C.

Suplementi

Zimi je teško planirati ishranu koja će osigurati tijelo sa svim potrebnim hranjivim tvarima . Možete pokušati dodatke ishrani poput ulja jetre bakalara , ginsenga , Echinacea sirupa i vitaminskih dodataka . Zapamtite da ne predozirate dodatke , jer oni mogu komunicirati s drugim lijekovima . Stoga je najbolje posavjetovati se oko doze svojih dodataka s ljekarom ili apotekarom.

Vitamini i minerali

Znate li koje vitamine i minerale trebate tokom zime i zašto ? Provjerite koji proizvodi sadrže većinu njih.
  • Vitamini B grupe – poboljšavaju kondiciju i podižu imunitet organizma , dodaju energiju i imaju dobar utjecaj na nervni sistem . Naći ćete ih u mahunarkama , povrću , orašastim plodovima, kvascu, ribi , crvenom mesu , tamnom hljebu , ječmu i smeđoj riži.
  • Vitamin C – Podržava imunitet , pomaže u borbi protiv infekcija brzo , vrijedan je antioksidant . Možete ga pronaći u agrumima , kelju , peršinu , brusnici, kao i sokovima od brusnice i šipka.
  • Vitamin D3– Je nužan za pravilnu raspodjelu kalcija i fosfora . Naša tijela imaju mogućnost da ga sintetiziraju , ali uz pomoć sunca , a zimi nemamo puno toga . Može se naći u mlijeku , vitaminskom margarinu , masnoj morskoj ribi , žumanjku i jetrici.
  • Cink –povećava imunitet i pomaže u borbi protiv prehlade . Nije pomognut slatkišima , koji nam se toliko sviđaju zimi . Može se naći u jetrici, mesu, morskim plodovima , pšeničnoj klici , kvascu , bundevinim sjemenkama i sjemenkama suncokreta i sezama , i jajima.
  • Magnezij – uveliko utječe na mišiće i krvne sudove , pomaže u probavi mnogih elemenata bitnih za naše zdravlje . Crna kafa i stres smanjuju njegov nivo u našim tijelima . Magnezij se može naći u ječmu, banani , orasima, lisnatom povrću i tamnoj čokoladi.
  • Selen – Povećava imunitet , stimuliše proizvodnju antitijela , pomaže naša antitijela u borbi protiv virusa i pomaže ublažavanju upale . Selen se može naći u žitaricama , jetrici , plodovima mora, tunjevini , paradajzu , brokuli , pšeničnoj klici, luku i jajima.

Izvor: bonduelle.ba

četvrtak, 22. prosinca 2016.

Evo kako ćete njegovati kosu zimi!



Kada dođe zima ti uslovi djeluju ne samo na naše lice, već i na našu kosu. Pa tako njeni efekti pokazuju u vidu razbarušene kose, suhog tjemena i ozbiljnog nedostatka vlage. Postoji nekoliko savjeta kako će vaša kosa blistati:
  1. Prvo što trebate obratiti pažnju jeste na dobar šampon i regenrator, ali morate znati o njegovoj pravilnoj upotrebi na svojoj glavi. Svakodnevna masaža tjemena dovodi  do debljih i sjajnijih vlasi. Ukoliko masirate vašu vlasište samo 10 minuta to ima nevjerovatan učinak za kosu. Te smanjuje napetost i povećava protok krvi za deblju i zdraviju kosu.
  2. Velika toplina i trenje šteti vašu kosu pa je potrebno investirati u dobar fen za brzo i efikasno sušenje, ali i smanjenje štetnih efekata toplote. A optimalna temperatura za divan stil vaše kose jeste 137 stepeni.



Izvor:kreativan.info

srijeda, 21. prosinca 2016.

Najpoznatiji čajevi i njigove zdravstvene prednosti

Mnoštvo je biljaka u prirodi koje zahvaljujući svojim sastojcima imaju blagotvoran učinak na ljudsko zdravlje. 
Pripremane u obliku čaja, one imaju višestruko djelovanje - hidratiziraju, osvježavaju, griju ili hlade organizam, a istovremeno liječe i preveniraju pojavu mnogih bolesti.
Predstavljamo vam neke od najpoznatijih čajeva koji svojim djelovanjem mogu pomoći kod velikog broja zdravstvenih problema.


Zeleni čaj

Spada u skupinu najpoznatijih, najcjenjenijih i najzdravijih čajeva. 
Pospješuje metabolizam, pomaže kod visokog krvnog tlaka, štiti od moždanog i srčanog udara te prevenira pojavu dijabetesa kao i Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.  
Redovitom konzumacijom ovog čaja smanjuje se rizik od pojave mnogih vrsta raka.
Istraživanja su pokazala da antioksidans katehin sadržan u zelenom čaju može uništiti bakterije i viruse koji uzrokuju infekcije grla te spriječiti karijes i druge stomatološke probleme.
Antioksidativna i antiupalna svojstva pomažu kod preranog starenja kože, a dokazano je da smanjuje i oštećenja uzrokovana slobodnim radikalima.  


Crni čaj

Štiti pluća od oštećenja uzrokovanih izlaganjem dimu cigareta. 
Jača kosti i prevenira pojavu artritisa.
Potiče metabolizam, jača imunitet, pospješuje cirkulaciju. 
Smanjuje rizik od moždanog udara, dijabetesa i mnogih vrsta raka.
Istraživanja su pokazala da ispijanje pet šalica crnog čaja na dan smanjuje opasnost od moždanog udara za čak 70%.


Bijeli čaj

Istaknuti je borac protiv mnogih vrsta raka, osobito raka debelog crijeva, prostate i želuca.
Sprječava stvaranje krvnih ugrušaka, snižava krvni tlak, poboljšava funkciju krvnih žila te štiti od srčanog i moždanog udara.  
Jača kosti i prevenira pojavu artritisa i osteoporoze te pomaže u očuvanju zdravlja kože i zubi.
Pospješuje metabolizam i pomaže u mršavljenju.
Ovaj čaj je prirodni ubojica bakterija i virusa. Osnažuje imunološki sustav, te tako doprinosi zaštiti od mnogih bolesti. 
Prema tvrdnjama stručnjaka, može olakšati simptome HIV-a.


Oolong čaj 

Čuva zdravlje srca, štiti od bolesti koje su posljedica upalnih procesa u organizmu, jača kosti.
Brine o zdravlju zubi kao i o ljepoti i zdravlju kože.
Ubrzava metabolizam i sagorijevanje masti te eliminira probavne smetnje.
Podiže energiju, jača vitalnost i pospješuje memoriju.


Čaj od kamilice 

Omiljen je kod svih generacija i prisutan je u gotovo svakom domaćinstvu.
Istraživanja su pokazala kako antiupalna svojstva kamilice pomažu kod suzbijanja bakterije stafilokok (lat. Staphylococcus aureus) i gljivice kandide (Candida albicans).
Također je potvrđeno da čaj od kamilice ima izuzetnu djelotvornost kod gastrointestinalnih grčeva, kolika, čira te upalnih problema poput artritisa. 
Pomaže i ženama koje pate od menstrualnih bolova i grčeva.
Snižava temperaturu, pomaže kod prehlade i hunjavice, a spoj apigenin zaslužan je za njegovo smirujuće djelovanje. 
Čuva zdravlje kože i sprječava njeno prerano starenje.
Oblozi od kamilice pomažu u zacjeljivanju rana, a izvrsni su i za liječenje očnih infekcija, te za eliminaciju podočnjaka.
Kupka u koju se dodaje čaj od kamilice pomaže kod zatvora, hemeroida, želučanih tegoba, a i u suzbijanju upale mjehura. 
Pranje kose u čaju od kamilice doprinosi zdravlju kose i vlasišta.


Čaj od šipka 

Obiluje vitaminom C i oksidansima. 
Najčešće se koristi za osnaživanje imuniteta, liječenje gripe i prehlade te suzbijanje upala. 
Čisti dišne putove i olakšava disanje.
Koristan je kod probavnih tegoba, dizenterije, mučnine.
Sprječava prerano starenje te pospješuje obnovu stanica. 


Čaj od bazge 

Ovaj čaj pomaže u jačanju imuniteta te liječenju prehlade, gripe, hunjavice, kašlja, bolnih sinusa, groznice, upale pluća, upale uha, glavobolje. 
Koristan je u liječenju degenerativnih bolesti kao i u prevenciji raka.
Pomaže u iskašljavanju i pročišćavanju dišnih putova.
Ima detoksikacijsko, laksativno i diuretsko djelovanje.


Čaj od borovice 

Ima diuretska i detoksikacijska svojstva.
Ublažava tegobe dišnog, probavnog i živčanog sustava. 
Na glasu je kao izvrsno sredstvo za otklanjanje urinarnih infekcija, s posebnim naglaskom na liječenje upala uzrokovanih bakterijom Escherichia coli.
Njegovo antibakterijsko djelovanje posebno se cijeni kod suzbijanja bolesti kojima su uzročnici bakterije, poput nefritisa (upala bubrega) i cistitisa (upala mokraćnog mjehura).


Čaj od brusnice

Ova biljka se već stoljećima koristi protiv infekcija mokraćnog mjehura, bubrega i mokraćnih putova.
Znanstvena istraživanja pokazala su da brusnica sadrži tvari koje sprječavaju pripijanje infektivnih tvari na stijenke stanica, te tako suzbijaju njihovo širenje.
Potvrđeno je da osobito snažno djeluje protiv bakterija Escherichia coli i Helicobacter pylori te gljiviceCandida albicans.
Prevenira arteriosklerozu, srčane bolesti i neke vrste raka.
Pospješuje probavu te pomaže kod artritisa i reumatizma.
Usporava procese starenja, jača memoriju i osnažuje organizam.


Čaj od koprive 

Pomaže kod bolesti dišnih putova, probavnog sustava, kod osteoartritisa, dijabetesa i hipertenzije.
U narodnoj medicini čaj od koprive se u kombinaciji s medom od davnina koristi za liječenje astmatičarskih tegoba.
Olakšava simptome menopauze te pomaže kod menstrualnih bolova i grčeva.
Pospješuje proizvodnju mlijeka kod dojilja.
Brine o zdravlju bubrega, štitnjače, jetre i slezene.
Zaustavlja krvarenje, suzbija upale te pomaže u eliminaciji crijevnih parazita.
Ublažava mučninu, proljev i nadutost.


Čaj od đumbira 

Pripada u društvo boraca protiv prehlade, gripe i ostalih infekcija dišnog sustava.
Jača cirkulaciju, potiče probavu te prevenira jutarnje mučnine te mučnine tijekom putovanja.
Ublažava glavobolje i menstrualne tegobe.
Pomaže osobama koje pate od alergija kojima se za prevenciju preporučuje redovito ispijanje ovog čaja.


Čaj od nevena 

Djelotvoran je kod grlobolje, čira na želucu, zadebljanih limfnih čvorova. 
Pozitivno djeluje na imunitet, pospješuje cirkulaciju, ublažava menstrualne tegobe.  
Ima protuupalno djelovanje, a koristi se i u liječenju grčeva u trbuhu, zatvora kao i problema s bubrezima i urinarnim traktom.  
Uspješan je u suzbijanju proljeva, upale crijeva te u liječenju herpesa i hepatitisa. 
Izvrstan je za obranu od virusne i bakterijske uroinfekcije. 
Umivanje lica čajem od nevena ublažava akne, upale, osip i razna oštećenja kože.


Čaj od stolisnika 

Jedan je od čajeva koji su bili neizostavan dio kućnih ljekarni naših baka. 
Čisti krvotok i liječi srčane tegobe.
Ima snažna antiupalna i antibakterijska svojstva.
Regulira menstruacije i otklanja menstrualne grčeve. 
Suzbija krvave stolice, krvarenja iz nosa te ostala unutarnja i vanjska krvarenja.
Kod vanjskih krvarenja primjenjuje se oblog od čaja stolisnika.


Čaj od Isusove krune 

Poznat je po svojim sedativnim svojstvima. 
Umiruje živčani sustav, otklanja stres, napetost, nemir, razdražljivost te ublažava simptome PTSP-a.
Liječi bolesti srca, snižava krvni tlak, ublažava želučane grčeve te liječi očne infekcije.


Čaj od ružmarina 

Djeluje kao antioksidans, jača organizam i štiti od srčanih bolesti.
Regulira probavu, potiče cirkulaciju, ublažava glavobolju i vrtoglavicu. 
Jača memoriju i poboljšava kognitivne sposobnosti.
Istraživanja su potvrdila da ružmarin pomaže u prevenciji Alzheimerove bolesti.
Od ružmarina se pripravlja antiseptička vodica za grgljanje.


Čaj od čička 

Od davnina je poznat kao zaštitnik mokraćnog sustava, ali i prirodna pomoć u liječenju dijabetesa.
Odličan je diuretik i laksativ.
Pospješuje izbacivanje toksina iz organizma te brine o zdravlju jetre i bubrega. 
Ima važnu ulogu u liječenju prehlade, reumatizma, gihta, bolesti želuca pa čak i raka. 
Poznat je i kao prijatelj kože i kose zbog čega je osobito cijenjen u kozmetičkoj industriji.
U nekim kulturama na glasu je kao snažan afrodizijak.


Čaj od kadulje 

Čuva zdravlje probavnog sustava, pluća i živaca.
Pomaže kod visoke temperature, prekomjernog znojenja, reumatizma.
Blagotvorno djeluje kod nepravilnog menstruacijskog ciklusa i ostalih menstrualnih tegoba.
Čuva zdravlje zuba, desni i usne šupljine, a izvrstan je i kao antiseptik za ispiranje usta i grla.
Prema narodnim predajama ispijanje čaja od kadulje 40 dana uzastopno liječi i u potpunosti obnavlja jetru.


Čaj od majčine dušice 

Koristi se za lakše iskašljavanje te za dezinfekciju usne šupljine i grla.
Jača fizičke i mentalne sposobnosti, otklanja umor, nervozu i napetost.
U narodu je poznat kao izvrsno sredstvo za liječenje alkoholizma, jer tijekom ispijanja čaja od majčine dušice slabi želja za konzumacijom alkohola. 
Za problem alkoholizma čaj se priprema i konzumira na sljedeći način:
Punu šaku majčine dušice preliti s litrom vrele vode, poklopiti i ostaviti da odstoji dvije minute.
Napitak uliti u termos bocu i konzumirati svakih 15 minuta po jednu veliku žlicu. 
Čaj od majčine dušice ublažava kašalj i pospješuje iskašljavanje, te tako pridonosi smanjenju tegoba kod prehlade, astme i bronhitisa.
Pomaže kod nesanice, glavobolje, menstrualnih tegoba i reume.
Oblozi pripremljeni od čaja žalfije blagotvorno djeluju na ublažavanje kožnih problema.



Izvor:alternativa-za-vas.com

ponedjeljak, 19. prosinca 2016.

Djeluj preventivno - ljekovitim biljem protiv oboljenja prostate

Benigna hiperplazija prostate (BHP) je nemaligni, prekomjerni rast ćelija prostate.

Uretra, cijev kojom urin izlazi iz mjehura, prolazi kroz prostatu. Kako se hiperplazija razvija, tako se uretra postepeno sužava što dovodi do velikog broja neugodnih i uznemirujućih simptoma.
Učestalost BHP povećava se s godinama. BHP je realna opasnost za svakog muškarca. Svi muškarci će dobiti BHP, ako požive dovoljno dugo.
Određeni stepen BHP prisutan je u 80 posto muškaraca starijih od 40 godina, te kod 95 posto muškaraca starijih od 80 godina.
SIMPTOMI BHP
Usporeno ili odgođeno mokrenje, slab mlaz, nepotpuno pražnjenje, isprekidanost mlaza urina, kapanje, noćno mokrenje, bol pri mokrenju, prisutnost krvi u mokraći, zastoj mokraće, učestalije mokrenje, urgentno mokrenje, nekontrolisano istjecanje mokraće. Više studija pokazuje da je BHP povezana sa povišenom incidencom erektilne disfunkcije.
PREVENCIJA I TERAPIJA
Terapija BHP je medikamentozna i hirurška. Prevencija je zapravo najbolji metod liječenja, da do liječenja ne bi ni došlo. Važnost davanja prednosti herbalnim proizvodima za zdravlje prostate, prije nego nastane potreba za medikacijom između ostalog je i ta što obje terapijske opcije za liječenje BHP pokazuju neželjeno dejstvo – erektilnu disfunkciju.
Pažljivo birana kombinacija biljnih ekstrakata i minerala može pružiti neophodnu potporu zdravlju muškog reproduktivnog sistema, piše Betty.
Od biljnih ekstrakata najveću učinkovitost imaju:
1. Ekstrakt ploda testeraste palme koji sadrži fitosterole i slobodne masne kiseline, koji su u različitim istraživanjima pokazali izrazitu učinkovitost kod ublažavanja simptoma BHP. Djeluje antiandrogeno i protuupalno.
2. Ekstrakt sjemenki bundeve je bogat vitaminima A, B i E, mineralima Zn i Se, omega-3 i omega-6 masnim kiselinama i fitosterolima.
3. Ekstrakt korijena koprive sadrži lignane poput 3,4 divaniltetrahidrofurana, steroidne komponente poput stigmasterola koji doprinose poboljšanju simptoma donjeg urinarnog trakta u BHP.
4. Likopen je snažan antioksidans, koji pokazuje protuupalno djelovanje, pojačava međućelijsku komunikaciju, utiče na održavanje ćelijske funkcije te smanjuje abnormalnu ćelijsku proliferaciju.
Posebnu važnost za zdravlje muškog reproduktivnog sistema imaju minerali cink i selen.

Izvor:faktor.ba

nedjelja, 18. prosinca 2016.

Najbolji lijekovi protiv prehlade

Lijekovi protiv prehlade

Propolis i med protiv kašlja: 

Propolis sadrži bogatu mješavinu vitamina B i minerala zbog čega je odličan lijek protiv kašlja. Kašičica meda prije spavanja, takođe, može da umiri kašalj. U med možete dodati i izdrobljeni bijeli luk.


Limun i med za upaljeno grlo:   
Topla mješavina od limuna i meda djelotvoran su lijek protiv bolnog i crvenog grla. Grgoljajte što topliju tečnost, i na taj način ubijte klice. Grlo možete ispirati i prokuvanom slanom vodom, kojom bi trebalo više puta tokom dana da ispirate grlo.


Jabukovo sirće protiv glavobolje: 

Jabukovo sirće bi trebalo da počnete da pijete čim primijetite prve simptome prehlade. Dodavanjem samo jedne kašičice jabukovog sirćeta u čašu vode očistićete organizam i ublažiti upalu grla i glavobolju.


Vino kao lijek:
Ugrijte 100 ml crnog vina, dodajte u njega 1/4 kašičice mljevenog bibera i 1 kašiku meda. Promiješajte i popijte toplo pred spavanje.


Izvor: nezavisna.com

subota, 17. prosinca 2016.

Lukom protiv prehlade


Lukom protiv prehlade!

Ovaj prirodni antibiotik od bijelog luka uspješno eliminiše gotovo sve vrste prehlada. 

Međutim, imajte u vidu da bijeli luk kuvanjem gubi svoju ljekovitost, pa je najbolje jesti ga sirovog za vrijeme prehlade. Najbolje je da 1-2 režnja sitno sjeckanog bijelog luka stavite u trećinu čaše vode i popijete odjednom. Takođe, od žutog luka možete napraviti i sirup protiv kašlja. Stavite šest isjeckanih glavica žutog luka u posudu i dodajte pola šoljice meda. Kuvajte polako na laganoj vatri dva sata, a zatim procijedite. Uzimajte u redovnim intervalima, po mogućnosti toplo.






Izvor:nezavisne.com

petak, 16. prosinca 2016.

Zimske poslastice - Badem krem

Donosimo još jedan recept čuvene beogradske poslastičarnice "Mali princ".


Badem krem


Potrebno je:
8 žumanaca,
300 gr šećera,
pola litre mlijeka,
40 gr želatina,
10 gr vanilin šećera,
½ l „Moja kravica“  pavlake,
100 gr pečenog badema,
8 bjelanaca,
400 gr šlaga.

Umutiti žumanca i šećer, dodati mlijeko i želatin, izmiješati i zagrijati da se želatin otopi. Procijediti i prohladiti. Badem propržiti, ohladiti i samljeti. Bjelance umutiti u snijeg. Masi redom dodavati vanilin šećer, pavlaku, badem, bjelanca i šlag i izmiješati poslastičarskom žicom. Ohlađenu masu razliti u kalupe, držati u frižideru i pred služenje ukrasiti šlagom.


Izvor:djetinjarije.com

četvrtak, 15. prosinca 2016.

Zimske poslastice - Pana cotta nugat

Donosimo vam još jedan recept iz carstva "Malog princa" čuvene beogradske poslastičarnice.


Pana cotta nugat


Potrebno je:
500 gr pavlake,
40 gr šećera,
70 gr mljevenog pečenog lješnika,
50 gr čokolade aribe,
35 gr čokolade đanduje,
50 gr želatina.

Postupak:
Želatin preliti sa 4 kašike hladne vode i ostaviti na stranu da nabubri. Sjediniti slatku pavlaku i šećer i staviti na vatru da provri. Kada provri, skloniti sa vatre i dodati nabubreli želatin i čokoladu. Miješati dok se sav želatin i čokolada ne istope, a onda preručiti u kalupe koji su prije toga pokvašeni hladnom vodom. Ostaviti 30 minuta na sobnoj temperaturi da se ohlade, pa ih staviti u frižider na dalje hlađenje.
Prije nego što prevrnete panakotu na tacnu, nožićem pređite oko ivice, da biste je odvojili od kalupa.


Izvor: djetinjarije.com

srijeda, 14. prosinca 2016.

Palačinke sa kokosovim brašnom

Jednostavno savršeni palačinci!


Sastojci za dvije osobe:

- 3 jaja
- 3 jušne kašike kokosovog brašna
- 3 jušne kašike kokosovog ili bademovog mlijeka
- 3 jušne kašike rastopljenog kokosovog ulja
- 1/2 čajne kašičice praška za pecivo
- prstohvat soli


Priprema:

- Izmiksajte sve sastojke štapnim mikserom u nekoj visokoj posudi

- Na tavi ugrijte kokosovo ulje ili maslac i počnite peći palačinke

- Pečene palačinke možete premazati prema želji


Možete ih poslužiti uh kafu ili čaj.

utorak, 13. prosinca 2016.

Zimske poslastice - brze kiflice sa sirom

Fenomenalne i nećete vjerovati kako su brzo gotove! Nema kvasca, nema dizanja, tijesto je od svježeg sira – nastaju i nestaju u trenu! Prijatno!


Sastojci

Tijesto:
  • 250 grama glatkog bijelog brašna
  • 3 ravne kašičice praška za pecivo
  • 125 grama svježeg sira
  • 50 ml mlijeka
  • 50 ml ulja
  • jedno bjelance
  • pola kašičice soli
Premaz:
  • 1 žumance
  • 1 kašičica mlijeka
  • malo bibera
  • susam, lan ili druge sjemenke.

Prosijati brašno, dodati preostale sastojke i mikserom (spiralnim nastavcima) umijesiti tijesto – najmanjom, a onda najvećom brzinom, tako da se dobije kugla glatkog tijesta. Možete ga umijesiti i ručno. Pećnicu ugrijati na 180 stepeni.
Kad ste dobili glatku kuglu tijesta koja se odvaja od stijenki posude, razvaljati ga na pobrašnjeloj podlozi, prerezati na kvadrate pa svaki kvadrat dijagonalno da biste dobili trokute. Napuniti tvrdim sirom/šunkicom/svježim sirom… Možete dodati i malo začinskog bilja – igrajte se s nadjevom. A ne morate ih ni puniti ničime, tijesto je jako fino samo po sebi!
Razmutiti žumance s mlijekom i malo bibera i time premazati kiflice. Posipati sjemenkama (koristila sam susam i lan) i peći tridesetak minuta.
(minimagazin.info)

Torta od pomorandže

Kada zakoračite u carstvo „Malog princa”, čuvene beogradske poslastičarnice, počinju slatke muke – koji primamljivi kolač odabrati? Ovaj put smo odabrali za vas tortu od pomorandže.

Torta od pomorandže

Za tijesto je potrebno:
10 jaja,
200 gr šećera,
kora od 1 pomorandže,
2 kašike brašna,
160 gr mljevenih oraha
Za fil je potrebno:
4 žumanceta,
200 gr šećera,
2 kašike gustina,
sok od 1 pomorandže
200 gr putera.

Postupak:
Patišpanj: Odvojiti žumanca od belanaca, pa prvo umutiti žumanca i šećer, dodati koru pomorandže, brašno, orahe i bjelanca i lagano umiješati. Izliti u podmazan i brašnom posut pleh, zatim ispeći.
Fil: Umutiti žumanca i šećer, dodati gustin i sok od pomorandže, pa sve to prokuhati na pari i ohladiti, zatim dodati puter i sve izmiješati.
Presjeći patišpanj na tri dijela i nafilovati.


Izvor:djetinjarije.com

ponedjeljak, 12. prosinca 2016.

Celer (Apium graveolens) - lijek i dodatak jelima


Celer (Apium graveolens)

Porodica: Štitarke (Apiaceae, Umbelliferae)
Hrvatski naziv: Celer, čereviz, selen
mokriš, metlica, opih, petrusin vodeni, sedan, šelin
Podrijetlo: Južna Europa
Upotreba: Kulinarstvo, ljekovito bilje
Dijelovi za upotrebu: Sjemenke se koriste u ljekovite svrhe, mladi listovi, sjemenke i korijen u kulinarstvu

Dvogodišnja biljka s uspravnom, bridastom stabljikom. Mesnati, gomoljast odebljali korijen. Cvate od juna do septembra.

Esencijalna ulja dobivaju se destilacijom sjemenki ili cijele biljke vodenom parom. Glavni sastojci su monoterpeni (uglavnom limonen), seskviterpeni (β-selinen) i ftalidi 3-n-butilftalid i sedanolid.
Svježe stabljike i listovi beru se od juna do kraja avgusta, gomolji se iskopavaju od sredine septembra sve do zime.

Celer se koristi za liječenje reume, artritisa i gihta. Djeluje kao diuretik i protuupalno. Pomaže organizmu u izlučivanju mokraćne kiseline, koja može pojačati neugodne simptome nekih poremećaja.

Celer je i mokraćni antiseptik, koristi se za liječenje cistitisa, uretritisa i bubrežnih kamenaca.

Potiče lučenje žuči i obnavljanje stanica jetre.

Oblici i doziranje

Ljekovitih tvari im najviše u svježe iscijeđenu soku iz gomolja, stabljika i listova. Sadrži obilje vitamina A, B, C i E. Sok se uzima tri puta na dan prije jela, sam ili pomiješan s drugim sokovima.

Ograničenja u primjeni
Ne korisiti na koži zbog fototoksičnog djelovanja. Zbog iritativnog djelovanja ne koristiti kod akutnih upala bubrega.


Kulinarstvo

Upotreba celera u kulinarstvu je vrlo raširena. Sirov celer (korijen i stabljika) se koriste za salate. Dodaje se pri kuhanju velikog broja jela za poboljšanje okusa. Sjemenke su začin, dodaju se u maloj količini u juhe, meso i umake te daju papren okus. Korijen celera se koristi i kao prilog i za salate.
Celer kao začin potiče tek, a pripremljen kao juha, varivo, salata ili na drugi način djeluje okrepljujuće na cijeli organizam.