Bilo da imate namjeru da smršate, povećate mišićnu masu ili održite imunitet na zavidnom nivou, postoji mnogo zimskih đakonija koje vas mogu održati u top formi.
Svako godišnje doba zahtijeva određenu vrstu ishrane. Tokom zimskih mjeseci, kada obično nema sezonskog voća i povrća, barem ne lokalnog, osjeća se nedostatak zdravih namirnica.
Većina namirnica u kojima uživamo tokom toplijih mjeseci zapravo je dostupno tokom cijele godine, ali zima nudi odličnu priliku da eksperimentišete sa „smjelim“ voćem i povrćem koje možete pronaći u marketima (neko povrće može preživjeti na hladnoći bez ikakvih konzervanasa).
Budite kreativni, hrabri i obratite pažnju na najboljih deset namirnica koje će vam uljepšati zimsku trpezu.
1. Zimska bundeva
(Sezona: oktobar – novembar, može se skladištiti tokom cijele zime)
Zimska bundeva je jedna od mnogo varijanti tikve, ali je vjerovatno najneutralnija, jer nudi pun ukus, bez obzira na način pripreme – pečena, pržena, u vidu pirea ili potaža.
Zimska bundeva je odličan izvor vitamina A u vidu beta karotena i moćni antioksidant koji može sprečiti pojavu srčanih oboljenja, pa čak i nekih vrsta tumora.
2. Prokelj
(Sezona: septembar - februar)
Prokelj sadrži blizu 50% više vitamina C (antioksidansa i borca protiv prehlade) nego pomorandže.
Zapravo, potrebno vam je samo šest slatkih sitnih glavica da zadovoljite potrebu za tim vitaminom na dnevnom nivou.
Međutim, nije samo vitamin C ono čim se prokelj može „pohvaliti“ – ovo povrće sadrži azotovo jedinjenje pod nazivom „indol“ za koje je poznato da deluje antikancerogeno i protivupalno. Prokelj je takođe odličan izvor vlakana, vitamina K i magnezijuma.
3. Grejpfrut
(Sezona: oktobar - jun)
Kiseo i gorak sa daškom šećerne slasti, grejpfrut je idealno zimsko voće. On nije samo prepun vitamina C – takođe je „napakovan“ likopenom, antioksidansom koji se takođe nalazi u paradajzu, lubenici i zelenom čaju.
Likopen je antikancerogen i od nedavno se smatra da smanjuje rizik od pojave tumora prostate. Sa mnogo zdravih fitonutritijenata i flavonoida, grejpfrut je ključna namirnica svake zimske liste.
4. Kupus
(Sezona: cijele godine, u zavisnosti od vrste)
Kupus je korisna namirnica u svim svojim oblicima, a naročito u crvenoj varijanti.
Pun je vitamina A, B6, C i K i postao je poznat po svom protivupalnom dejstvu koje potiče od glutamina (aminokiseline koje osnažuju imuni sistem) i antocijana (biljnog pigmenta koji crvenom kupusu daje boju). Servirano sirovo ili kuhano ovo povrće sprječava pojavu tumora i kardiovaskularnih obljenja zahvaljujući svom nutritivno bogatom sadržaju.
5. Kestenje
(sezona: oktobar - mart)
Kestenje je poznata poslastica tokom zimskih praznika, ali je malo poznato njihovo blagotvorno dejstvo po organizam.
Ipak, kestenje je klasična zdrava hrana – odličan izvor vitamina B, kalijuma, bakra i mangana. Odličan je izbor za one koji vežbaju pod opterećenjem.
Kesten je jedini orah koji sadrži vitamin C što ih čini obaveznim za zaštitu od gripa.
6. Repa
(sezona: cijele godine, ali uglavnom između oktobra i marta)
Repa je gorko povrće koje nažalost nije popularno. Ipak, njegov nutritivni sastav je impresivan! Repa je puna vitamina A, C, K, folata i takođe sadrži korisne minerale kao što je kalcijum, mangan i gvožđe.
Repa je odličan izvor luteina, antioksidansa koji štiti oči od oksidacionog oštećenja, smanjuje rizik za pojavu katarakte i oboljenja žute mrlje.
7. Slatki krompir
(Sezona: tokom cijele godine, ali najbolje uspijeva između novembra i decembra, aprila i maja)
Obično narandžasti ili žuti, slatki krompiri nude mnogo više od običnih bijelih. Sa svega nekoliko kalorija i bez masnoće, jedan slatki krompir sadrži gotovo četiri grama vlakana i minerala.
Pored toga, sva ta vlakna sadrže mnogo vitamina A, C i B6, kao i kalijum i mangan.
8. Praziluk
(Sezona: tokom cijele godine, ali naročito između oktobra i maja)
Praziluk je dio porodice biljaka u koju spadaju i crni i bijeli luk, bogatu fitonutritijentima odličnim za borbu protiv bolesti.
Praziluk je pun polifenola koji jačaju krvne sudove, vitamina A, B6, C, K, folata i gvožđa. Studije su čak pokazale da uzimanje ovog povrća smanjuje rizik od tumora debelog crijeva i prostate.
9. Blitva
(Sezona: cijele godine)
Blitva je namirnica koju bi i sam ljekar naručio u restoranu. Samo jedna šolja sadrži 100 odsto preporučene dnevne doze vitamina A i K i ispunjava 55 procenata dnevnih potreba za vitaminom C, 27 odsto folnom kiselinom i i oko 10 odsto kalcijumom i magnezijumom.
Nije čudo što je blitva svrstana među najmoćnije antioksidanse i protivupalne namirnice.
10. Bijeli luk
(Sezona: tokom cijele godine, naročito između aprila i juna u oblasti hladne klime)
Iako je tipično zimska hrana, bijeli luk je toliko nutritivno važan, da bi ga trebalo jesti tokom cijele godine.
Zapravo, čitave knjige napisane su u slavu bijelog luka, sa posebnom namjerom da se ukaže na njegove sumporne sastojke (naročito alicin).
Studije su utvrdile da igra važnu ulogu u suzbijanju srčanih oboljenja i kancera i da ima snažna antibakterijska i protivupalna svojstva.
Zato, jedite bijeli luk u svim sezonama.
Izvor: b92.net
Nema komentara:
Objavi komentar