nedjelja, 29. siječnja 2017.

Vodić za pravilnu prehranu!


10 PRAVILA ZA PRAVILNU PREHRANU


1. Raznolikost

Raznolikost je vrlo bitan čimbenik u održavanju idealne tjelesne mase i zdravog tijela - ne postoji namirnica koja samostalno može zadovoljiti cjelokupne potrebe organizma. Organizmu su svakodnevno potrebni proteini, masti, bjelančevine, vitamini, minerali, antioksidanti i vlakna, te će optimalno funkcionirati kada primi sve navedene komponente. Iz tog razloga, raznovrsna prehrana je temelj zdravlja.

2. Umjerenost
Kod svakog obroka konzumirajte umjerenu količinu hrane. Tijelo možda ne može probaviti i iskoristiti onoliku količinu hrane koja se unese tijekom jednog obroka te se suvišne kilokalorije pohranjuju. Kako biste to spriječili, potrebno je konzumirati raznovrsne obroke u umjerenim količinama, pet puta dnevno.

3. Konzumirajte dovoljno žitarica, voća i povrća

Namirnice poput cjelovitih žitarica daju optimalnu količinu energije kroz dulji period tijekom dana te su na taj način kvalitetan izvor energije. Također, žitarice, voće i povrće sadrže veće količine vitamina, minerala i dijetalnih vlakana, koje imaju pozitivan zajednički učinak na opće zdravlje.
4. Dnevno konzumirajte otprilike 1,5 l tekućine

Preporuka je svaki dan popiti otprilike 8 čaša vode.

5. Održavajte idealnu tjelesnu masu
Idealna tjelesna masa je individualna i ovisi o antropometrijskim mjerama. Kako bi tijelo sagorijevalo više energije i bilo što vitalnije, preporuka je baviti se tjelesnom aktivnošću svaki dan i birati izbalansiranu i umjerenu prehranu.

6. Započnite dan doručkom!
Često se govori da je doručak najvažniji dnevni obrok. Svi obroci su jednako važni, ali konzumiranjem doručka omogućujete svom tijelu izvor energije i nutrijenata ujutro, u doba kada je potrebna najveća količina energije za početak dana!

7. Redovitost

Preskakanje obroka može dovesti do nekontrolirane gladi, koja za posljedicu uglavnom ima prejedanje. Takvim ritmom prehrane odmažete tijelu održati ili steći idealnu tjelesnu masu. Dnevno je potrebno pet obroka: zajutrak, doručak, ručak, užina i večera. Doručak i užina su međuobroci koji bi trebali biti manje energetske vrijednosti od tri glavna obroka.

8. Smanjite unos zasićenih masnih kiselina

Zasićene masne kiseline u današnje vrijeme postale su okidač većine kardiovaskularnih bolesti, no one su također potrebne organizmu. Da bi se izbjegao negativan učinak zasićenih masnih kiselina, prehranu treba obogatiti unosom nezasićenih masnih kiselina i baviti se tjelesnom aktivnošću.
9. Solite manje
U današnje vrijeme, sol je postala problem zbog, sve veće učestalosti hipertenzije u svijetu. Kako se sol svakodnevno koristi u kućanstvu i u mnogim proizvodima na tržištu, sve je teže održati optimalan krvni tlak. Preporučena dnevna količina soli iznosi 6 g.10. Pokrenite se

10. Pokrenite se

Danas se vrlo često zanemaruje tjelesna aktivnost, zbog sjedilačkog načina života. Kako biste održali vitalnost i zdravlje mišićne mase, nužna je redovita tjelesna aktivnost. Svakodnevna tjelesna aktivnost je esencijalan čimbenik za zdravlje i dugovječnost organizma.

petak, 27. siječnja 2017.

Ljekovita svojstva Ricinus Communis

Jednogodišnja do dvogodišnja biljka s jako razvijenim ograncima koji narastu i do 1,5 m. Listovi su veliki i krpasti, cvjetovi jednospolni, neugledni, a razvijaju se u prostranim cvatovima.



Plod je bodljikavi tobolac s tri sjemenke. Sjemenke imaju tvrdu i glatku pjegavu lupinu. Cijela biljka je otrovna. Bez naročitog je mirisa, a sjemenke su ugodna okusa.
STANIŠTE I UZGOJ: Uzgaja se plantažno, a može se naći i u poludivljem obliku u prirodi.
VRIJEME CVATNJE: Od lipnja do srpnja.
LJEKOVITI DIO BILJKE: Prikuplja se sjeme od kojega se hladnim prešanjem dobiva ulje. Ulje nije otrovno i ljekovito je, ali ostatak sjemena tzv. uljni kolač, jeste otrovan jer sadrži ricin koji je jak otrov. Mogu se brati listovi i korijen kojeg sušimo na toplom mjestu.
LJEKOVITO DJELOVANJE: U pučkoj medicini ricinus je, odnosno ricinusovo ulje, tradicionalno sredstvo u liječenju zatvora i tegoba crijeva, hemeroida, analnih fistula, polipa u crijevima, katara želuca i crijeva, te protiv crijevnih nametnika. Koristi se također u klizmi koja se daje u liječenju raznih bolesti, prije ili poslije operacije. Koristi se u liječenju kožnih bolesti i raznih kožnih nečistoća, te bora na licu i bradavica; kod grčeva, otečene jetre i slezene, groznice, glavobolje, lumbaga, reume, išijasa, bolova u zglobovima, nervnih bolesti, menstrualnih tegoba, za čišćenje nakon trovanja. Ricinovo ulje je bezbojna do svjetložućkasta gusta tekućina slabog mirisa i teškog okusa. U crijevima izaziva stvaranje sapunastih tvari i stolicu čini žitkom, već 2-3 sata nakon uzimanja. Čaj od listova i korijena rabi se za liječenje dišnih organa i putova, naročito kašlja i katara bronha, glavobolje te za ispiranje raznih kožnih nečistoća i pripremu obloga kod opeklina. Zapadna pučka medicina ricinus rabi za liječenje: grčeva, zatvora, svih oblika proljeva, enteritisa, akni, sunčanih pjega, depresivnog kašlja, svih oblika tumora, rana, hemeroida, konjuktivitsa, bolesti kože, reume, artitisa, astme, opektina, dermatitisa, epilepsije, glavobolje, groznice, te za čišćenje i detoksikaciju.
UPOZORENJE: Ulje ricinusa ne daje se kod akutnih bolesti unutarnjih organa niti trudnicama. Dugotrajna uporaba ulja može dovesti do težih poremećaja u probavnom sustavu. Kod kroničnog zatvora ne uzimati ulje. Kontakt sa zgnječenom sjemenkom izaziva alergijsku reakciju na koži. Cijela biljka je otrovna, a naročito zgnječena sjemenka. Trovanje sjemenkama ricinusa može izazvati smrt djeteta ako pojede samo jednu sjemenku, a odrasli čovjek može umrijeti ako pojede osam sjemenki. Otrov izaziva sljepljivanje eritrocita tj. začepljenje žila u plućima, razgrađuje bjelančevine i uništava ribozome - krvna tjelašca itd.
JESTE LI ZNALI: Kao jak otrov ricin rabe teroristi za atentate.
PRIPRAVCI:
* Ricinusovo ulje: Djeci se daju 1-2 žličice na dan, a odraslima 2-3 žličice na dan, s malo čaja ili mlijeka. Prije uporabe obavezno se savjetovati sa liječnikom.
* U vanjskoj uporabi kod tretmana kože i kožnih tegoba liječenje ne smije trajati više od 15 dana.
* Čaj (za navedena oboljenja): 1 žlica listova, 2 dl vode. Priprema: Vrućom vodom prelijemo bilje, poklopimo da odstoji 15 minuta i procijedimo.


Izvor:hercegovina.info

petak, 20. siječnja 2017.

Izradite minđuše sa resama u BOHO stilu!

Napravite sami minđuše sa resama!



Potrebno vam je:

  • 25 m konca za rese
  • 2 metalne perle za minđuše
  • 2 metalne kapice za minđuše
  • 2 igle za minđuše
  • 2 žičana nastavka za minđuše
  • lepilo
  • kliješta za savijanje žice
  • kliješta za sječenje žice
  • makaze
Korak 1: Izmjerite dužinu koju želite da imaju minđuše, pa je pomnožite sa dva i u toj mjeri isijecite svileni konac. Što više niti to će minđuše biti punije.


Korak 2: Presavijte skupljene konce na polovini, pa preko sredine prebacite jedan kraći konac i vežite ga u čvor. Isijecite višak konca. 




Korak 3: Kroz kapicu provucite iglicu sa omčom na jednom kraju i dodajte i ljepilo unutar kapice kako bi bolje držala konce.

Korak 4: Kroz omču na jednom kraju iglice provucite končić kojim ste vezali ostale i zategnite iglicu da se konci nađu unutar kapice.


Korak 5: Kraj iglice savijte tako da napravite omču, pa ostatak obmotajte oko korijena omče da je što bolje pričvrstite. Za ovo će vam biti neophodna kliješta za savijanje.


Korak 6: Za napravljenu omču zakačite kopče za uho. 



Vaše minđuše su spremne za vaše kombinacije!




Izvor:mogujatosama.rs


četvrtak, 19. siječnja 2017.

10 toplih napitaka za hladne dane!

Zasigurno razmišljate o zimskim danima (i noćima) te kako ćete se ugodno smjestiti u svoj omiljeni trosjed uz šalicu ugodnog toplog napitka u društvu svojih najmilijih.
Baš iz tog razloga odlučili smo se objaviti našu top 10 listu recepata za napitke koje ćete sa užitkom konzumirati u hladnim zimskim večerima, nakon večere kao piće, kao alternativa za desert ili čisto onako u naslonjaču uz zanimljiv film.

1. Napitak ala Vruća pita od jabuka - Mmmm, domaća pite od jabuka jedan je od omiljenih jesenskih poslastica mnogih, a ovaj recept za napitak prikladan za prohladno vrijeme je upravo savršenstvo! Zamislite svu čaroliju okusa vruće pite od jabuka u tekućem obliku koje možete pijuckati u toplini svoga doma dok vani "brije" zima.
Sastojci:
60 ml Tuaca likera
vrući jabučni cider
šlag
cimet štapić za ukras
Tuaca liker sipajte u šalice te dodajte vrući jabučni cider, pa prelite sa šlagom. Ukrasite sa štapićem od cimeta.


Napitak od čokolade sa cimetom i đumbirom
Ovaj topli napitak za hladne dane zvuči upravo kao da je sišao sa polica Starbucksa, a svojom maštovitošću definitivno će očarati svakoga ko ga kuša ostavljajući u ustima toplo i ugodan okus, koji će zadovoljiti i najizbirljivije sladokusce.
Sastojci:
200 ml vode
10 g svježeg krojena đumbira
150 g čokolade za kuhanje
60 g gorke čokolade
400 ml slatkog vrhnja
žličica cimeta
Očišćeni korijen đumbira narežite na kolutiće, stavite u kipuću vodu i kuhajte cc 10 minuta na laganoj vatri. Procijedite i u ocijeđenu tekućinu zamiješajte čokoladu koju ste prethodno razlomili na kockice i slatko vrhnje.
Sve zajedno zagrijavajte uz neprestano miješanje dok ne uzavri, potom uklonite s vatre, dodajte cimet i sipajte u šalice. Ovaj napitak će vas dodatno zagrijati zbog đumbira i njegovog prirodnog svojstva pojačavanja cirkulacije


3. Napitak od bijele čokolade sa cimetom i muškatnim oraščićima
Obavezan slastan napitak za prohladno vrijeme definitivno mora biti vruća čokolada, a kako bi malo izašli iz klasičnih okvira odlučili smo se za vrući napitak od bijele čokolade! Ovaj kremasti, ukusan napitak, svidjet će se gotovo svakome ko ga kuša.
Sastojci:
600 ml mlijeka
100 g bijele čokolade
100 ml slatkog vrhnja
5 žličica likera od naranče
žličica cimeta
malo muškatnog oraščića
Mlijeko stavite da se zagrije na laganoj vatri i dodajte bijelu čokoladu koju ste prethodno razlomili na kockice.
Neprestano miješajte dok se čokolada ne rastopi zatim uklonite sa vatre. Dodajte liker od naranče i cimet, pa sve zajedno dobro izmiješajte. Slatko vrhnje napravite u šlag te lagano dodajte smjesi sa mlijekom i čokoladom. Razlijte u čaše ili šalice i pospite cimetom i muškatnim oraščićem.

4. Vruče vino sa cimetom i narančom
Da li se uopće može zamisliti ciča zima bez kuhanog vina. Za recept naše top 10 liste ugodnih napitaka za hladne dane odlučili smo se objaviti malo začinjeniju varijantu vrućeg napitka na bazi crnog vina. Ovaj napitak će zasigurno zagrijati i one najzimogroznije!
Sastojci:
500 ml crnog vina
300 ml svježeg soka od naranče
naranča
3 žlice šećera
1 žličica cimeta
nekoliko zrna klinčića
Naranču dobro operite i nasjeckajte na kolutiće, te u četiri kolutića zabodite klinčiće. Preostale kolutiće prepolovite i rasporedite u čaše. Vino, sok od naranče i šećer zagrijavajte dok ne proključa. Dodajte cimet, sve zajedno zamiješajte i razdijelite u čaše. Na svaku čašu kao ukras zakačite kolutić naranče s klinčićem.

5. Jagertee - tradicionalni austrijski napitak za hladne dane
Ovaj tradicionalni austrijski napitak koji bi definitivno zagrijao i santu leda radi se od crnog čaja, ruma i voćne rakije savršen je za grijanje u hladnim zimskim danima i noćima, a najčešće ga možete kušati na austrijskim skijalištima.
Sastojci:
500 ml crnog čaja
125 g šećera
korica cimeta
3 klinčića
500 ml crnog vina
60 ml ruma
60 ml voćne rakije   
U lonac uspite šećer, dodajte 100 ml vode i na srednje vatri prokuhajte i napravite sirup od šećera te ostavite da se karamelizira. Kada postignete željenu boju karamela, dodajte vrući crni čaj, koricu cimeta, klinčiće i pričekajte da se u karamel rastopi u tekućini. Zatim dodajte crno vino i prije nego što sve skupa zavri, uklonite s vatre, dodajte rum i voćnu rakiju, uspite u prikladne šalice te 

6. Topli ljubavni napitak
Ima li što ljepše od toga kada se u hladnim zimskim večerima sklupčate na kauču uz voljenu osobu uz nekakav dobar film i ljubavni napitak. Složit ćete se s nama ako kažemo da ovo zvuči primamljivo. Dakle naša lista neće proći bez spomena na ljubav i to sa savršenim vrućim ljubavnim napitkom.
Sastojci:
400 ml punomasnog mlijeka
150 g čokolade za kuhanje
2 vrećice vanili šećera
1 štapić cimeta
1 čili papričica
2 žlice smeđeg šećera
100 ml slatkog vrhnja
1 žlica likera Amareta
2 žlice čokoladnih mrvica
U mlijeko dodajte 2 vrećice vanili šećera ,smeđi šećer, cimet i čili papričicu. Sve skupa kuhajte na laganoj vatri dok ne zavri, pa dodajte čokoladu koju ste prethodno razlomili na kockice i miješajte dok se čokolada ne rastopi. Sklonite sa vatre, pa nakon 10 minuta izvadite cimet i čili, pa smjesu ponovo zakuhajte dok ne uzavri. Sklonite sa štednjaka i dodajte  Amareto, sipajte u 2 visoke čaše te ukrasite slatkim vrhnjem kojeg ste napravili u šlag, ali ne do pune čvrstine, već da ostane kremast i mrvicama čokolade.

7. Domaći punč s jajima
Ovo se piće, zapadnoeuropskim običajima, uglavnom poslužuje za Božić i u novogodišnjoj noći. Ugodan, aromatični punč u Europu je čak iz Indije došao preko engleskih moreplovaca u 16. stoljeću. Novi okus oduševio je visoko europsko društvo, ali napitak nije dugo pripreman po izvornoj recepturi od vode, vina, voća, limunovog soka i začina već se vremenom obogaćivao raznim sastojcima, šećerom, medom, rakijom, rumom, čajem, jajima itd. Mi smo se ovdje odlučili za recept s jajima, narančom i limunom.
Sastojci:
1 l vode
1/2 dag čaja
50 dag šećera
2 naranče
2 limuna
6 jaja
1/4 l ruma
U kipuću vodu skuhajte nešto manje od 1/2 dag čaja, procijedite i sipajte u posudu, dodajte 50 dag šećera, naribanu koru od naranče, 4 žumanjka, i 2 cijela tučena jaja, sok od 2 sočne naranče i 2 limuna. Sve zajedno tucite žicom za snijeg, kuhajući na laganoj vatri dok ne dobijete zgusnutu smjesu. Skinite s vatre te i dalje tucite dok se ne ohladi. Dodajte 1/4 l ruma i ponovo zagrijte kako bi poslužili vruće.

8. Vrući napitak od mlijeka s medom i klinčićima
Ovaj topli mliječni napitak je savršen za popiti prije spavanja. Djeluje vrlo relaksirajuće, a osobito dobro dođe u zimskom periodu.
Sastojci za 4 šalice napitka:
1 l mlijeka
4 velike žlice meda
4 klinčića
1 velika žlica cimeta u prahu
Prvo u prozirne šalice ili čaše stavite po jednu punu žlicu meda. Ostavite na stranu. U posudu za kuhanje stavite mlijeko i pustiti da se kuha na laganoj vatri. Kad se pojave sitni balončići po rubovima posude, uklonite sa vatre. Dodajte klinčiće i cimet u prahu. Poklopiti i ostaviti 20 minuta da odstoji. Nakon toga posudu ponovo vratiti na štednjak i kuhajte na jakoj vatri dok ne uzavri, zatim sklonite sa vatre i pomoću žlice odstranite klinčiće. Tako vruće mlijeko i to količinu za samo jednu šalicu sipajte u blender i pustiti da se miksa oko 50 sekundi na jakoj brzini. Uraditi isto i sa preostalim mlijekom - za svaku šalicu zasebno. Tako pripremljeno mlijeko odmah sipajte u šalice u koje ste prethodno stavili med, i miješajte dok se med ne istopi. Ukrasiti sa pjenicom od mlijeka koja se stvorila prilikom miksanja u blenderu.

9. Vruća kava s cimetom
Ako se oslanjate na kavu kako bi ste progurali kroz novi dan ili ga pak započeli, ako vam nedostaje sna kava je zasigurno napitak koji će vam u tome pomoći. Uz užitak koji vam ispijanje kave pruža možete biti mirni jer, ako nemate nekih zdravstvenih poteškoća zbog kojih bi trebali isključiti kavu, šalica do dvije dnevno ne bi vam trebalo škoditi. Nadalje tu je i cimet - poznat kao jedan od najzahvalnijih i najčešće korištenih začina kod pripreme poslastica na bazi kave, tako da smo se odlučili napisati recept koji sadrži kombinaciju:
Sastojci za 6 šalica napitka:
3 šalice kave (filter kave ili procijeđene turske)
½ šalice (cc 1dl) punomasnog slatkog vrhnja/vrhnja za kavu
1 šalica smeđeg šećera
2 žlice omekšanog maslaca
¼ žličice smljevenih klinčića
¼ žličice mljevenog muškatnog oraščića
¼ žličice mljevenog cimeta
kora 1 naranče podijeljena na 6 dijelova
kora 1 limuna podijeljena na 6 dijelova
U svaku šalicu zasebno stavite po jedan komad limunove i narančine kore. U posudu umiješajte maslac, šećer, klinčiće, muškatne oraščiće i cimet. Odvojeno promiješajte kavu i slatko vrhnje ili vrhnje za kavu i dodajte začinima sa šećerom. Sipajte u šalice i promiješajte dok je još toplo.

0. Vruća čokolada s čilijem
Ovisnici o čokoladi, za koju se zna da u sebi sadržava umirujuće djelovanje, su zapravo ovisnici o triptofanu esencijalnoj aminokiselini s nizom važnih funkcija u metabolizmu organizma. Jedna od njih je da je prekursor za sintezu neurotransmitora tipa serotonin bez kojeg nema zdravog sna. U kombinaciji s ugljikohidratima izaziva pospanost - dakle uspavljuje, opušta, relaksira. A čokolada u kombinaciji sa čilijem bi se vjerojatno mogla usporediti sa nekim nezabranjenim i dostupnim narkotikom. Stoga smo se odlučili za ovaj egzotičan recept za istinske čokoljupce:
Sastojci:
3 šalice mlijeka
1/2 štapić vanilije (prepolovljene uzduž)
2 čili papričice (rasječene i bez sjemenki)
1 manji štapić cimeta
70g kvalitetne tamne čokolade (slatke)
smeđi šećer (po želji)
Na laganoj vatri kratko prokuhajte mlijeko sa štapićem od vanilije, cimetom i čilijem. Naknadno dodajte naribanu čokoladu i miješajte dok se potpuno ne otopi u mlijeku, te uklonite s vatre i ostavite 15 minuta da odstoji i upije aromu začina. Izvadite potom sve začine i servirajte (napitak se naknadno može dodatno zagrijavati).



Izvor: najbolje.info

ponedjeljak, 16. siječnja 2017.

Najsnažniji čovjek na svijetu podigne traktor dok sjedi i pojede za doručak 36 jaja!

Ovaj mladić sanja da postane šampion u podizanju teških predmeta, ali i hrvač za WWE federaciju.

Upoznajte Arbaba Kizera Hajata iz Pakistana. Zovu ga Hulk, a on tvrdi da je najsnažniji čovjek na svijetu.
25-godišnjak unosi čak 10.000 kalorija dnevno da bi održao svoju težinu, što je čak četiri puta više od nacionalnog prosjeka, prenosi The Ladbible.
Za doručak pojede 36 jaja, a u toku dana popije čak pet litara mlijeka.
Ovaj mladić sanja da postane šampion u podizanju teških predmeta, ali i hrvač za WWE federaciju.
Da je na pravom putu svjedoči i činjenica da može da podigne traktor dok sjedi.


– Želim da postanem šampion. Zahvalan sam Bogu što mi je podario ovakvo tijelo. Samo je pitanje vremena kada ću ušetati na svjetsku scenu – rekao je on.
Na šampionatu koje je održano u Japanu uspio je da podigne preko 4.500 kg što je deset puta više nego što se uobičajno podiže na takmičenjima za najsnažnijeg muškarca.


Izvor:dalsivalter.com

nedjelja, 15. siječnja 2017.

2 zimske poslastice koje možete napraviti u svako doba!

Zar ne volimo svi kada zimi u glavnoj ulici zamiriše svježe pečeno kestenje ili kada uđete sa hladnog u omiljeni kafić i naručite toplu čokoladu, pa šolju prigrlite kako biste ugrejali ruke? Naravno da volimo! Ali u ovim poslasticama možete uživati i kod kuće! Predstavljamo Vam najbolje recepte za vašu omiljenu grickalicu i napitak u toplini doma.
PEČENO KESTENJE
Na ovaj način kestenje je odličnog ukusa. Veoma se lahko ljušti, tako da ostanu cijeli jestivi plodovi.
500g sirovog kestenja
1. Odabrati zdrave i čvrste plodove kestena.
2. Svaki kesten, reckavim nožem malo dublje, zasjeći poprijeko ili u iks. Ovo je vrlo bitno, jer će se tako ljuske sa kestenja najlakše odvojiti.
3. Zasječeno kestenje staviti u lonac, naliti ih hladnom vodom i zagrijevati na ringli do tačke ključanja.
4. Čim voda proključa skloniti sa ringle, prosuti vodu i kestenje staviti u pleh, pa u zagrijanoj rerni na 220°C peći 30-40 min.
5. Ispečeno vrelo kestenje izručiti u plastičnu kesu, uviti da nema vazduha, pa kesu obmotati novinskom hartijom.
6. Ostaviti na sobnoj temperaturi da odstoji oko 10 min., da se kestenje tako potpari i prohladi.
7. Očistiti ih od spoljne ljuske i staviti ih u činijicu za posluženje i jesti uz vino.

TOPLA ČOKOLADA
Za pripremu tople čokolade trebaće Vam:

400ml mlijeka
2 supene kašike kakaa
2 supene kašike šećera
3 reda čokolade (crne, mliječne ili bijele)
1 supena kašika gustina
Priprema
1. Sve sastojke staviti u šerpu i kuhati na laganoj vatri dok ne prokuha.
Možete kuhati do željene gustine.
2. Sipati u čaše, šolje, dekorisati po želji šlagom i mrvicama čokolade i služiti uz keksiće.



Izvor: infokg.rs

subota, 14. siječnja 2017.

Najzdravija hrana za zimu, a i za one koje žele smršati!

Bilo da imate namjeru da smršate, povećate mišićnu masu ili održite imunitet na zavidnom nivou, postoji mnogo zimskih đakonija koje vas mogu održati u top formi.



Svako godišnje doba zahtijeva određenu vrstu ishrane. Tokom zimskih mjeseci, kada obično nema sezonskog voća i povrća, barem ne lokalnog, osjeća se nedostatak zdravih namirnica. 

Većina namirnica u kojima uživamo tokom toplijih mjeseci zapravo je dostupno tokom cijele godine, ali zima nudi odličnu priliku da eksperimentišete sa „smjelim“ voćem i povrćem koje možete pronaći u marketima (neko povrće može preživjeti na hladnoći bez ikakvih konzervanasa). 

Budite kreativni, hrabri i obratite pažnju na najboljih deset namirnica koje će vam uljepšati zimsku trpezu. 

1. Zimska bundeva
(Sezona: oktobar – novembar, može se skladištiti tokom cijele zime) 

Zimska bundeva je jedna od mnogo varijanti tikve, ali je vjerovatno najneutralnija, jer nudi pun ukus, bez obzira na način pripreme – pečena, pržena, u vidu pirea ili potaža. 

Zimska bundeva je odličan izvor vitamina A u vidu beta karotena i moćni antioksidant koji može sprečiti pojavu srčanih oboljenja, pa čak i nekih vrsta tumora. 

2. Prokelj
(Sezona: septembar - februar) 

Prokelj sadrži blizu 50% više vitamina C (antioksidansa i borca protiv prehlade) nego pomorandže. 

Zapravo, potrebno vam je samo šest slatkih sitnih glavica da zadovoljite potrebu za tim vitaminom na dnevnom nivou. 

Međutim, nije samo vitamin C ono čim se prokelj može „pohvaliti“ – ovo povrće sadrži azotovo jedinjenje pod nazivom „indol“ za koje je poznato da deluje antikancerogeno i protivupalno. Prokelj je takođe odličan izvor vlakana, vitamina K i magnezijuma. 

3. Grejpfrut
(Sezona: oktobar - jun) 

Kiseo i gorak sa daškom šećerne slasti, grejpfrut je idealno zimsko voće. On nije samo prepun vitamina C – takođe je „napakovan“ likopenom, antioksidansom koji se takođe nalazi u paradajzu, lubenici i zelenom čaju. 

Likopen je antikancerogen i od nedavno se smatra da smanjuje rizik od pojave tumora prostate. Sa mnogo zdravih fitonutritijenata i flavonoida, grejpfrut je ključna namirnica svake zimske liste. 

4. Kupus
(Sezona: cijele godine, u zavisnosti od vrste) 

Kupus je korisna namirnica u svim svojim oblicima, a naročito u crvenoj varijanti. 

Pun je vitamina A, B6, C i K i postao je poznat po svom protivupalnom dejstvu koje potiče od glutamina (aminokiseline koje osnažuju imuni sistem) i antocijana (biljnog pigmenta koji crvenom kupusu daje boju). Servirano sirovo ili kuhano ovo povrće sprječava pojavu tumora i kardiovaskularnih obljenja zahvaljujući svom nutritivno bogatom sadržaju. 

5. Kestenje
(sezona: oktobar - mart) 

Kestenje je poznata poslastica tokom zimskih praznika, ali je malo poznato njihovo blagotvorno dejstvo po organizam. 

Ipak, kestenje je klasična zdrava hrana – odličan izvor vitamina B, kalijuma, bakra i mangana. Odličan je izbor za one koji vežbaju pod opterećenjem. 

Kesten je jedini orah koji sadrži vitamin C što ih čini obaveznim za zaštitu od gripa. 

6. Repa
(sezona: cijele godine, ali uglavnom između oktobra i marta) 

Repa je gorko povrće koje nažalost nije popularno. Ipak, njegov nutritivni sastav je impresivan! Repa je puna vitamina A, C, K, folata i takođe sadrži korisne minerale kao što je kalcijum, mangan i gvožđe. 

Repa je odličan izvor luteina, antioksidansa koji štiti oči od oksidacionog oštećenja, smanjuje rizik za pojavu katarakte i oboljenja žute mrlje. 

7. Slatki krompir
(Sezona: tokom cijele godine, ali najbolje uspijeva između novembra i decembra, aprila i maja) 

Obično narandžasti ili žuti, slatki krompiri nude mnogo više od običnih bijelih. Sa svega nekoliko kalorija i bez masnoće, jedan slatki krompir sadrži gotovo četiri grama vlakana i minerala. 

Pored toga, sva ta vlakna sadrže mnogo vitamina A, C i B6, kao i kalijum i mangan. 

8. Praziluk
(Sezona: tokom cijele godine, ali naročito između oktobra i maja) 

Praziluk je dio porodice biljaka u koju spadaju i crni i bijeli luk, bogatu fitonutritijentima odličnim za borbu protiv bolesti. 

Praziluk je pun polifenola koji jačaju krvne sudove, vitamina A, B6, C, K, folata i gvožđa. Studije su čak pokazale da uzimanje ovog povrća smanjuje rizik od tumora debelog crijeva i prostate. 

9. Blitva
(Sezona: cijele godine) 

Blitva je namirnica koju bi i sam ljekar naručio u restoranu. Samo jedna šolja sadrži 100 odsto preporučene dnevne doze vitamina A i K i ispunjava 55 procenata dnevnih potreba za vitaminom C, 27 odsto folnom kiselinom i i oko 10 odsto kalcijumom i magnezijumom. 

Nije čudo što je blitva svrstana među najmoćnije antioksidanse i protivupalne namirnice. 

10. Bijeli luk
(Sezona: tokom cijele godine, naročito između aprila i juna u oblasti hladne klime) 

Iako je tipično zimska hrana, bijeli luk je toliko nutritivno važan, da bi ga trebalo jesti tokom cijele godine. 

Zapravo, čitave knjige napisane su u slavu bijelog luka, sa posebnom namjerom da se ukaže na njegove sumporne sastojke (naročito alicin). 

Studije su utvrdile da igra važnu ulogu u suzbijanju srčanih oboljenja i kancera i da ima snažna antibakterijska i protivupalna svojstva. 

Zato, jedite bijeli luk u svim sezonama.


Izvor: b92.net

četvrtak, 12. siječnja 2017.

Kako otopiti smrznute cijevi!

Ako živite na mjestu gdje se temperatura zimi spušta do nivoa smrzavanja, možete naići na problem smrznutih dovodnih i odvodnih cijevi. Sve dok ste kod kuće (a ne na odmoru u toplim predjelima), možete sami da riješiti ovaj problem. Slijede savjeti kako da otopite zaleđene cijevi.

Kako otopiti smrznute cevi za dovod

  1. Proverite da smrznuta cijev nije naprsla. Kada se voda zaledi, onda se materija proširi, što dovodi do toga da, ako je voda u cijevima zaleđena, moguće je da se dovoljno proširila, te je usljed toga cijev naprsla (i u tom slučaju ćete morati da popravite cijev). Pa ipak, u mnogim slučajevima cijev ne naprsne, već bude samo blokirana.
  2. Kada ste utvrdili da cijev nije pukla, isključite vodu koja dolazi do cijevi. U starijim domovima ovo obično podrazumijeva da ćete morati da zatvorite glavni dovod vode koji snabdijeva vašu kuću, dok je u novijim kućama instaliran takav sistem cijevi da možete zatvoriti samo smrznutu cijev.
  3. Otvorite sve slavine povezane sa smrznutom cijevi da biste se oslobodili hladne vode iz nje, smanjili pritisak i dopustili ledu/vodi da isteče onda kada odmrznete cijev.
  4. Odmrznite cijev koristeći jedan od sljedećih načina (u zavisnosti od toga šta vam je dostupno i koliko vam je lahko ili teško da dođete do cijevi).
  5. Obavijte cijev peškirima ili krpama i sipajte vruću vodu (iz čajnika) preko peškira. To će zagrijati zaleđeni dio cijevi i otopiti led.
  6. Koristite mali fen za kosu da toplim vazduhom zagrijete zaleđeni dio cijevi.
  7. Stavite malu grijalicu blizu smrznute cijevi i ostavite je tu sat vremena.
  8. Uvijte zaleđenu cijev električnom trakom za grijanje cijevi (ima je u nekim prodavnicama za kuću).
  9. Uključite aparat za zavarivanje i zagrijte smrznutu cijev.

Kako otopiti smrznute cijevi za odvod

  1. Svi gore pomenuti načini za odmrzavanje cijevi za dovod mogu se primijeniti i na cijevi za odvod, osim aparata za zavarivanje – sigurno nećete želiti da ga koristite na PVC ili ABS plastičnoj cijevi. A evo i dodatnih par načina za odmrzavanje odvodnih cijevi.
  2. Sipajte vruću/kipuću vodu kroz cijev i pustite je da otopi led.
  3. Spustite dio gumene cijevi niz odvodnu cijev sve dok ne dodirne led. Pričvrstite kraj cijevi koji je u vašoj ruci za grlić čajnika sa vrelom vodom. Para iz čajnika putovaće dole niz cijev i otopiće led.
  4. Ako koristite aparat za zavarivanje na smrznutoj cijevi, vodite računa o tome da ga pomijerate naprijed i nazad duž cijevi. Svakako ne želite da skuhate vodu unutra ili da pregrijete cijev i da je tako oštetite.
  5. Obavijanje cijevi električnim grijanim tamponom može zvučati kao lak i efikasan način da odmrznete cijev, ali kombinacija struje, vode i bakarnih cijevi može dovesti do ozbiljnijih povreda ako ne pazite. Ne bih to praktikovao.

Izvor:kakopedija.com

ponedjeljak, 9. siječnja 2017.

Ruke su vam suhe i ispucale? Savjeti za njegovanje vaših ruku..



Ispucale i suhe ruke su jedan od najčešćih problema današnjice i teško je ne primjetiti kada koža na našim rukama nije “zadovoljna”. Zimski vjetrovi, često pranje ruku i izloženost raznim kemikalijama mogu štetiti našim rukama, učiniti ih ispucalima i suhima te postarati za nekoliko godina.
Pošto ne možemo ne prati ruke i spriječiti zimu, kožu na rukama možemo njegovati na razne načine kako ona nebi bila suha.

Savjeti za liječenje kronične suhoće ruku

Zaštitite svoje ruke ukoliko se susrećete s raznim kemikalijama, bilo da je to na poslu ili kod kuće tijekom čišćenja, razne kemikalije mogu doprinjeti kroničnoj suhoći kože.
Vodite računa o higijeni vaših ruku jer redovito i temeljito pranje može spriječiti raznegripe i prehlade, no perite ruke nježno i sa toplom vodom. Izaberite hidratizirajući sapun za ruke te izbjegavajte jake i mirisne sapune jer baš oni najčešće dovode do suhoće kože.
Hidratizirajte češće vaše ruke nakon pranja pogotovo ako koristite sapune koji nadražuju i suše vaše ruke.

Naftalan krema

Krema koja je definitivno vrijedna spomena kada je riječ o suhoj koži je Naftalan krema. Bogata mineralima naftalanskog ulja, ona smiruje nadrađenu kožu i vlasište, potiče regeneraciju kože, popravlja njenu strukturu te olakšava i sprječava kožne probleme.
Naftalan krema čuva obrambeni mehanizam i funkcije kože te omekšava i čini kožu glađom. Pospješuje sposobnost regeneriranja kože, a naročito je pogodna za osjetljivu i iziritiranu kožu.
Osim Naftalan kreme, dostupno nam je i Naftalan ulje, te prirodni fini sapun i kruti šampon koje možete pronaći u našem web-shopu.

Kada posjetiti dermatologa?

Ukoliko su vam ruke i dalje suhe, unatoč tome što ste slijedili razne savjete za poboljšanje kože, posavjetujte se sa dermatologom koji će utvrditi uzrok suhoće kože.



Izvor:krenizdravo.rtl.hr

subota, 7. siječnja 2017.

Prirodni recept za imunitet! Napravite svoju VITAMINSKU BOMBU!

Jak imunitet – to je otpornost organizma na različite bolesti, pa samim tim i dobro zdravlje. Iako je u našim apotekama svakodnevno sve više preparata za jačanje imuniteta – narodni lijekovi ne gube svoju popularnost i značaj u ovom procesu.
To je i razumljivo, jer ni jedan sintetički preparat iz apoteke ne može da zamijeni prirodne proizvode, koji su lako dostupni i veoma efikasni u liječenju raznih bolesti.
Danas vam predlažem „Vitaminsku bombu“ – odlično sredstvo za jačanje imuniteta za cijelu porodicu.
Imajući pripremljenu teglu vitamina – zadovoljićete ne samo dječije potrebe za slatkišima, nego i ojačati imuninet cijele porodice.
Predlažem vam dva recepta smjese za jačanje imuniteta. Oba su izvrsna – i isprobana. Na vama je da izaberete.
„Vitaminska bomba“ – prirodno sredstvo za jačanje imuniteta – za djecu i odrasle.
Prvi recept za jačanje imuniteta za djecu i odrasle:

Biće potrebno:
– 100 gr suhog grožđa
– 150 gr zrna oraha
– 100 gr badema
– kora od dva limuna
– 100 gr suhi kajsija
– 100 gr suhi šljiva
– 250-300 gr meda
– ako ste u prilici – vrlo je dobro dodati i 100 gr pinjoli-orahe bora (odlični su za jačanje imuniteta)
* Sameljite na mašinu za mljevenje mesa: suho grožđe, orahe, bademe, pinjoli i limunovu koru.
* U smjesu dodajte sok od dva limuna, čiju koru ste prethodno samljeli. Promiješajte.
* Dalje, dodajte samljevene suhe šljive i suhe kajsije. Promiješajte.
* Na kraju dodajte med i opet promiješajte.

Ostavite da odstoji na tamnom mjestu 1-2 dana.
Za djecu stariju od 3 godine – 1 kašičica dva puta dnevno.
Za odrasle: 1-2 kašike tri puta dnevno.
Teglu sa vitaminima čuvajte u frižideru.
Drugi recept za jačanje imuniteta za odrasle.
Sastojci:
– 200 gr suhi kajsija
– 200 gr suhi šljiva
– 200 gr suhi smokvi
– 200 gr oraha
– 1 limun
– 50 ml rakije
– 250 gr meda

* Suho voće i limun zajedno sa korom sameljite na mašinu za mljevenje mesa.
* U smjesu dodajte med i rakiju i promiješajte.
 Teglu držite u frižideru. Uzimajte po 1 supenu kašiku prije obroka.
Za jaču otpornost, imunitet i čisčenje organizma od toksina pravim i smesu sa medom, đumbirom i limunom, jednako je efikasno i izuzetno zdravo. 


Izvor: uspesnazena.com